Jakie są różnice pomiędzy szkołą niepaństwową a niepłatną?

Każdy z nas ma ustawowy obowiązek uczęszczania do m.in. szkoły podstawowej. rodzice mają jednak prawo wyboru konkretnej placówki – w tym zakresie nie stosuje się utrudnień.
Z tego powodu też od jakiegoś czasu obok placówek państwowych, funkcjonują również szkoły prywatne.

niepubliczna szkoła podstawowa

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Program kształcenia jest bardzo podobny do tego, który jest w placówkach powszechnych, jednak główna różnica polega na tym, że dziecko wynosi więcej wiadomości niż z placówki powszechnej. Jest tak dlatego, że niepubliczna szkoła (oferta) podstawowa jest płatna, więc uczęszcza do niej mniejsza ilość uczniów. Powoduje to to, że nauczyciele mają możliwość poświęcić poszczególnym uczniom większą ilość czasu. Ci natomiast nauczyciele zarabiają więcej niż ich odpowiednicy w szkole powszechnej, zatem w większym stopniu przykładają się do swej pracy. Z punktu widzenia ucznia to pewna wada, bo jeśli w danej klasie jest mniejsza ilość osób, to w razie zadania polegającego przykładowo na recytacji jakiegokolwiek poematu, prawdopodobnie wszyscy zostaną przepytani. Tego typu sytuacja chyba nie zdarza się w klasach, w których jest co najmniej 25 osób. Jednak w szkole właśnie o naukę idzie, więc to nie wada a korzyść.
Dowolna szkoła prywatna w Warszawie (na tej stronie) prywatna ma też znacznie większe standardy wyposażenia nie tylko poszczególnych klas, lecz także sali do ćwiczeń fizycznych czy wyposażenia sali np. plastycznej.

Powszechnie rzecz ujmując, opiekunowie, którzy wybrali dla swego dziecka akurat taką placówkę jak niepubliczna szkoła podstawowa są z takiej decyzji bardzo zadowoleni, ponieważ uczniowie znacznie więcej mogą z niej wynieść. W tego typu placówce panuje nieco większy rygor, ale to kształtuje osobowość, co jest niezwykle użyteczne w dalszym życiu.