Refundacja in vitro – co dobrze pamiętać

Wiele par z niecierpliwością czeka na przyjście na świat swego dziecka. Niestety, czasami różne czynniki powodują że poczęcie bądź utrzymywanie go w łonie matki kończy się brakiem powodzenia. Rodzajów terapii niepłodności jest w dzisiejszych czasach wiele, ale każda jest przeznaczona do zwalczania innych powodów – dlatego też w razie takich trudności, jak niedrożne jajowody, niewielka ilość plemników albo sytuacji gdy czas nagli, wskazane jest zapłodnienie in vitro, dzięki któremu wiele par od lat posiada własne dzieci.

Choć nie jest to metoda leczenia tania, charakteryzuje się znaczną efektywnością w rozmaitych sytuacjach, kiedy standardowe leczenie zawodzi. Teraz można ubiegać się o jej refundowanie – w dzisiejszych czasach refundacja in vitro jest w Polsce jak najbardziej możliwa.

In vitro

Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com

Na zapłodnienie in vitro składa się kilka zabiegów, zależnie od konkretnego wariantu leczenia. Do jednej z nich zalicza się docytoplazmatyczne podanie plemnika, polegające na wprowadzeniu jednego plemnika do żeńskiej gamety – jest ona używana w przypadku wystąpienia takich problemów, jak przykładowo zbyt niewielka ilość plemników. Inna metoda to IMSI, w trakcie jakiej selekcjonuje się plemniki przez zapłodnieniem. Z kolei zapłodnienie pozaustrojowe IVF – ET to metoda, podczas której tworzy się kilka zygot poprzez zmieszanie korzystnej liczby gamet w warunkach zbliżonych do ludzkiego organizmu. Rozmaitych metod in vitro jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo dużo i można je często bez problemu dopasować także do kwestii etycznych.

Refundacja in vitro jest dostępna po spełnieniu paru warunków: pacjenci powinny spełniać wymagania uprawniające do korzystania z usług NFZ oraz mieć odroczoną płodność z powodu choroby zakaźnej, nieskutecznych terapii jednego z partnerów przez sprecyzowany w programie okres lub mieć udokumentowaną trwałą niepłodność (klik!). Co więcej, koniecznie należy przyjść na umawiane wizyty kontrolne , jak również nie posiadać kryteriów wykluczenia – refundacja in vitro przez państwo nie jest możliwa na przykład w przypadku braku macicy lub brak możliwości pobrania gamet, ponieważ uniemożliwia to zabieg.

Współcześnie w trakcie ciąży bez wątpienia warto wykonywać badania prenatalne NFZ – dzięki nim można się dowiedzieć, czy embrion rozwija się w prawidłowy sposób. Niemało chorób, na przykład kardiologicznych można wyleczyć prenatalnie – przydatna jest wtedy jednak odpowiednia wiedza. Badania prenatalne są niezwykle efektywne i dlatego pozwalają również matce na osiągnięcie spokoju , a także możliwego przygotowania się w razie zdiagnozowania choroby.

Nie trzeba się martwić ryzyka poronienia w trakcie ich przeprowadzania – na początku wykonuje się jedynie zupełnie bezpieczne metody. NFZ refunduje tego rodzaju badania, gdy lekarz sądzi że są pewne podstawy medyczne do ich wykonania – przykładowo gdy kobieta ukończyła 35 lat lub w razie występowania wad wrodzonych w rodzinie jej bądź partnera.