Studia – na jaki kierunek się zdecydować?

Co roku pojawiają się rankingi najchętniej wybieranych kierunków studiów. Czasem można wyczytać, że to odzwierciedlenie rynku pracy, czasem, że upodobania młodych ludzi się zmieniają. Zdarza się, że uczelnie tym sposobem próbują przekonać absolwentów do podjęcia studiów na jakimś kierunku, lub dokładnie odwrotnie – zniechęcić, bo po prostu nie ma już miejsc.

Popularne kierunki

W takiego rodzaju rankingach od dawna na wysokiej pozycji zobaczymy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską czy psychologię. Mnóstwo maturzystów jednak nie myśli o swojej karierze, tylko wybiera kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, lub przekonani przez znajomych. Jest to złe podejście. Studia naprawdę trzeba przemyśleć. Istnieją kierunki, takie jak na przykład resocjalizacja (o tym kierunku), które nie dadzą nam dużego zarobku i po których jest trudno na rynku pracy. Tego typu kierunki powinni wybierać ludzie z konkretną pasją, którzy zdają sobie sprawę na co się decydują. Dobrze jest od samego początku studiów wyrabiać sobie kontakty i odbywać staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach.

nauka

Źródło: http://www.sxc.hu/

Z hobby do pracy

Powinniśmy też być otwartym na modyfikacje ustalonych planów po analizie rynku pracy. Fanatyk rysunku, rzeźbienia albo malarstwa nie musi koniecznie skończyć właśnie taki kierunek. Nie da się ukryć, artyści są w mało komfortowej sytuacji i pracy dla nich często nie ma. Może więc należy rozważyć studia takie jak choćby arteterapia (tutaj przydatne informacje)? Umożliwi realizację marzeń a przy tym zapewni lepszy start na rynku pracy.

Techniczne kierunki zawsze popularne

Nieustającą popularnością cieszą się wszelkie kierunki na uczelniach technicznych. Różne kierunki techniczne są chyba najlepszym gwarantem pracy, pod warunkiem, że oczywiście student takiego kierunku zna się na tym co robi. Najpopularniejsze wciąż są informatyka, elektronika, logistyka (tutaj szczegóły).

Zainteresowały Cię treści stworzone w tym poście? Odczuwasz jednak niedosyt? Zatem zachęcamy do następnej strony – naciśnij tu pływanie kraków i przenieś się tam.

Studia na politechnice są bardzo wymagające, ale też kładą wielki nacisk na umiejętności praktyczne. Często do zaliczenia semestru konieczne są staże w różnorodnych firmach, co sprawia, że absolwenci takich kierunków mają już spore doświadczenie. Dzięki temu są doskonałymi kandydatami do pracy. Bywa, że firma po praktykach oferuje studentowi etat.

Zainteresowały Cię myśli opracowane w tym artykule? Odczuwasz jednakże niedosyt? W takim razie namawiamy do następnej strony – naciśnij tu kurs maturalny z biologii online i przeloguj się tam.

Warto dobrze przemyśleć kierunek studiów, bo od tego wyboru będzie zależeć nasza kariera zawodowa.