Kawa Arabica – wysokiej jakości odmiana o znakomitym aromacie i smaku

Arabica zalicza się do kaw najwyższej jakości. Jest łagodna i aromatyczna, a ponadto lekko kwaskowata, przez co świetnie pobudza.
Czym cechuje się ten rodzaj kawy?

Kasza jaglana

Autor: Kupiec
Źródło: Kupiec
Kawa Arabica jest najstarszym oraz najbardziej popularnym gatunkiem kawy. Występuje w ponad 20 odmianach! Pochodzi z Etiopii, uprawiana jest na wyżynach Brazylii i Kolumbii, w Indiach, Afryce Równikowej, na Jawie, Sumatrze i Karaibach. Ziarna Arabiki wyróżniają się charakterystycznym wyglądem – są zielonkawe, podłużne oraz mają jasną, prostą bruzdę. Zawierają stosunkowo niewielką ilość kofeiny (od 1 do 1,7%), jednakże po zmieleniu i zaparzeniu dają doskonały aromat i smak.

Czasem zamieszczone w sieci dane są fałszywe, jednak jeśli intryguje Cię tego typu problematyka, to kliknij oraz zdobądź ważne informacje (https://winadlakonesera.pl/pol_m_Oferta_Kolor-Styl-wina_Wino-musujace-180.html) również na podobnej stronie.

Napar z Arabiki jest łagodny, delikatnie kwaskowaty, nierzadko wyczuwalny jest aksamitny, czekoladowy posmak. By wydobyć głębię aromatu oraz smaku Arabiki najlepiej zaparzać ją w ekspresie ciśnieniowym – .

kotłownie parowe2

Autor: Nicholas Lundgaard
Źródło: http://www.flickr.com
kawa świeżo palona

Autor: brownpau
Źródło: http://www.flickr.com
Na co warto zwrócić uwagę, by kupić doskonałej jakości kawę?
Wysokiej jakości kawa sprzedawana jest w specjalnych opakowaniach z jednostronnym filtrem, dzięki czemu długo zachowuje świeżość.

Ten proponowany serwis (http://www.serwiskawowy.pl/12_cafe-rovi), który zawiera informacje na podnoszony temat, jest niesamowicie genialny, lecz możesz poznać odmienne wiadomości w tym temacie, klikając tutaj.

Poza tym, kawę Arabikę najlepiej kupować w ziarnach, gdyż w takiej postaci dłużej utrzymuje pełnię swojego aromatu i smaku. Dostawcy specjalizujący się w sprzedaży kawy często proponują mielenie kawy na preferowaną przez klienta grubość, tuż przed wysyłką. Doskonałym wyborem jest kawa świeżo palona – polecam.

Najlepszy aromat i smak kawy jest wyczuwalny między 5 a 30 dniem od dnia palenia (data palenia kawy powinna być podana na informacyjnej etykiecie). Należy zwrócić uwagę, iż kawa może być palona na wiele stopni, natomiast standardowo jest palona na średnio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*