Kawa Arabica – wysokiej jakości odmiana o znakomitym aromacie i smaku

Arabica zalicza się do kaw najwyższej jakości. Jest łagodna i aromatyczna, a ponadto lekko kwaskowata, przez co świetnie pobudza.
Czym cechuje się ten rodzaj kawy?

Kasza jaglana

Autor: Kupiec
Źródło: Kupiec
Kawa Arabica jest najstarszym oraz najbardziej popularnym gatunkiem kawy. Występuje w ponad 20 odmianach! Pochodzi z Etiopii, uprawiana jest na wyżynach Brazylii i Kolumbii, w Indiach, Afryce Równikowej, na Jawie, Sumatrze i Karaibach. Ziarna Arabiki wyróżniają się charakterystycznym wyglądem – są zielonkawe, podłużne oraz mają jasną, prostą bruzdę. Zawierają stosunkowo niewielką ilość kofeiny (od 1 do 1,7%), jednakże po zmieleniu i zaparzeniu dają doskonały aromat i smak.

Czasem zamieszczone w sieci dane są fałszywe, jednak jeśli intryguje Cię tego typu problematyka, to kliknij oraz zdobądź ważne informacje (https://winadlakonesera.pl/pol_m_Oferta_Kolor-Styl-wina_Wino-musujace-180.html) również na podobnej stronie.

Napar z Arabiki jest łagodny, delikatnie kwaskowaty, nierzadko wyczuwalny jest aksamitny, czekoladowy posmak. By wydobyć głębię aromatu oraz smaku Arabiki najlepiej zaparzać ją w ekspresie ciśnieniowym – .

kotłownie parowe2

Autor: Nicholas Lundgaard
Źródło: http://www.flickr.com
kawa świeżo palona

Autor: brownpau
Źródło: http://www.flickr.com
Na co warto zwrócić uwagę, by kupić doskonałej jakości kawę?
Wysokiej jakości kawa sprzedawana jest w specjalnych opakowaniach z jednostronnym filtrem, dzięki czemu długo zachowuje świeżość.

Ten proponowany serwis (http://www.serwiskawowy.pl/12_cafe-rovi), który zawiera informacje na podnoszony temat, jest niesamowicie genialny, lecz możesz poznać odmienne wiadomości w tym temacie, klikając tutaj.

Poza tym, kawę Arabikę najlepiej kupować w ziarnach, gdyż w takiej postaci dłużej utrzymuje pełnię swojego aromatu i smaku. Dostawcy specjalizujący się w sprzedaży kawy często proponują mielenie kawy na preferowaną przez klienta grubość, tuż przed wysyłką. Doskonałym wyborem jest kawa świeżo palona – polecam.

Najlepszy aromat i smak kawy jest wyczuwalny między 5 a 30 dniem od dnia palenia (data palenia kawy powinna być podana na informacyjnej etykiecie). Należy zwrócić uwagę, iż kawa może być palona na wiele stopni, natomiast standardowo jest palona na średnio.