Wychowanie malucha – nie zapominajmy o umiarze

Dziecięcy świat powinien być niezwykły i czarujący. Powinno się stymulować dziecko, aby nauczyło się kilku przydatnych rzeczy: języka obcego, pływania czy gry na fortepianie. Oczywiście, wszystko zależy od wieku i tego, co oczekujemy dla dziecka. Nie można przesadzić i wysyłać dziecko na wszystkie możliwe zajęcia. Z tego nadmiaru może nie wyniknąć nic dobrego, a więc pamiętajmy: należy zachować zdrowy rozsądek.

Pokój dziecka, łożeczko

Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Tak samo pamiętajmy o umiarze, gdy kupujemy dziecku kolejną zabawkę. Nie ma w tym nic złego, przecież dziecko powinno się bawić, a najlepiej jak jest to edukacja przez zabawę, ale przesyt może doprowadzić do nudy i zaniżonego poczucia wartości dla rzeczy. Nasza pociecha nie rozumie jeszcze, że dana rzecz zostaje kupiona za zarobione pieniądze. Właściwie, to może nawet to wiedzieć, ale jest to dlań pojęcie tak abstrakcyjne, że nie do końca zrozumiałe. Zbyt dużo zabawek to z jednej strony odrzucenie starych zabawek, które są jeszcze sprawne, a także brak szacunku dla przedmiotu (zabawki), jako rzeczy wartościowej.

Jeśli chodzi o gadżety praktyczne, jak komplety poszewek na pościel czy prześcieradła dla maluchów sprawa przedstawia się trochę inaczej. W tym temacie nie powinno się oszczędzać, podobnie jak w kwestii ubrania, bo przecież najważniejsze to, gdy samopoczucie naszego dziecka jest dobre. Z jedzeniem też pamiętajmy o zdrowiu i ważnych składnikach, lecz, podobnie jak w przypadku zabawek nie szalejmy, to oznacza, unikajmy starajmy się unikać słodyczy, nie rozpieszczajmy kolejnym cukierkiem. Nie dość, że nie jest to dla dziecka zbyt zdrowe, to dodatkowo za każdym razem (na przykład, będąc w sklepie czy na festynie) dziecko będzie żądało wręcz, żeby kupić mu coś słodkiego.

Umiar wobec tego,jest rzeczą świętą. Z jednej strony wyznacza granice żądań i pragnień (zabawki, słodycze), z drugiej otwiera świat wartości, gdzie znajduje się miejsce dla posiadanych rzeczy, na przykład, starych zabawek. Podmieniając często naszym dzieciom jedną zabawkę na drugą krzywdzimy je, gdyż nie dajemy mu rzeczy do której może się przywiązać. Warto zachować w tym temacie rozsądek, szczególnie, że jako dzieciaki nie mieliśmy tak szerokiego dostępu do świata konsumpcji i częstej wymiany starego na nowe.

Jeśli zaintrygował Cię nasz wpis, to przejdź na adres tej witryny (https://e-sentiell.com/pol_m_bizuteria-srebrna_bizuteria-dla-dzieci_kolczyki-466.html) i pod nim znajdziesz znacznie więcej skrupulatnych wiadomości.

Może za parę lat dziecko doceni nasz wysiłek wychowawczy, gdy uzmysłowi sobie, że za naszymi działaniami stały ważne wartości.