Nasze zmysły umożliwiają nam orientację w rzeczywistości. Co jednakże, jak zaczynają się psuć, zwłaszcza pogarsza się nasz wzrok?

Nasze zmysły pozwalają nam na orientację w świecie, są konieczne, aby właściwie funkcjonować. Co jednak zrobić, kiedy jeden z nich właśnie się psuje? Szczególnie jak jest to wzrok? Całe szczęście są metody, ażeby sobie z tym radzić.

Narzędzie do badania wzroku

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek warto przypomnieć, iż warunkiem właściwego i ostrego widzenia jest normalna budowa, również działanie układu optycznego oka. Do oka ludzkiego wpadają promienie świetlne, a następnie przedostają się przez rogówkę oraz soczewkę, ażeby skupić się na soczewce. Tam odbierane są poprzez receptory nerwowe, a w dalszej kolejności przekształcane w impulsy elektryczne. Takie impulsy transportowane są do mózgu nerwem wzrokowym.

Zadanie mózgu skupia się na przekształceniu impulsu w dobrze widoczny obraz. Operacje wad wzroku można zrobić przez laserową korekcję. Jest ona stosowana już bardzo długo i potwierdza się jako bardzo dobra metoda w dziedzinie wyeliminowania obowiązku noszenia okularów czy szkieł kontaktowych. Liczby nie kłamią, a w tym przypadku są faktycznie zachęcające, gdyż z tej metody skorzystało już kilka milionów pacjentów w wielu krajach (link do klinik). Jak to działa? Za wszystko odpowiedzialna jest wiązka lasera excimerowego. Zasada działania polega na wykorzystaniu tzw. zjawiska fotoablacji, który polega na niszczeniu następnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona. Najistotniejsze w zabiegu laserowej korekcji wad wzroku jest idealne modelowanie kształtu rogówki oka .

Ta solidna oferta (https://www.dermamed.com.pl/oferta/kwas-hialuronowy), którą przygotowaliśmy dla miłośników omawianej tematyki, posiada podobne dane na to ciekawe zagadnienie – zobacz tu.

Powinno być tak to wykonane, ażeby wpadające do oka świetlne promienie były skupiane na siatkówce, w taki sposób będą tworzyły wyraźny obraz. W okresie tego zabiegu czynniki światła laserowego są właściwie dobierane dla każdej osoby. Te czynniki ustala się na podstawie danych zebranych w trakcie badań kwalifikacyjnych pacjenta.

wzrok

Autor: JZO
Źródło: JZO
Jak występuje przypadek krótkowzroczności to efektem korekcji będzie spłaszczenie, zaś w momencie, gdy jest to dalekowzroczność – uwypuklenie środkowej części powierzchni rogówki. Taki zabieg rokuje bardzo pozytywnie i na pewno oferuje niemal pewny wynik poprawy wzroku. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób korzysta z tego sposobu, gdyż jest to antidotum na realne problemy ze wzrokiem. A wiadomym jest, że jak coś działa, to należy z tego korzystać, szczególnie, że chodzi o coś tak istotnego jak wzrok.