Jazda konno to same zalety. Zobacz, jak wpływa to na zdrowie, jak poprawia samopoczucie

Koń jest jednym z najlepszych przyjaciół ludzi ze świata zwierzęcego. Od starożytności towarzyszy nam, wypełniając role bojowe, pomagając uprawiać pola, służąc przez wiele wieków jako siła pociągowa w komunikacji pomiędzy ośrodkami miejskimi i państwami. Kiedyś myślano, że wraz z postępem cywilizacji mechanicznej koń przepadnie.

koń

Autor: Jeroen Werkman
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakowoż obecnie choć nie używamy tych zwierząt do walki lub ciężkiej pracy na polu, chętnie wykorzystujemy je do sportów jeździeckich, jazdy rekreacyjnej oraz co najważniejsze hipoterapii, która ma szczególnie znaczenie dla wielu dzieci. Jazda konna ma tyle zalet, iż faktycznie ciężko je wszystkie wymienić. Najistotniejsze, że wpływa bardzo dobrze na układ kostno-mięśniowy człowieka. Jest zalecana do wyrobienia nawyku trzymania odpowiedniej postawy, gdyżna koniu (zweryfikuj koń do hipoterapii z stajniaiskra.pl) nie można się garbić!

W czasie jazdy na grzebiecie konia mogą pracować nie tylko mięśnie łydek oraz ud, lecz także górne partie ciała. Łagodne i kołyszące ruchy zwierzęcia prowokują rozluźnienie mięśni oraz ich wzmocnienie, co jest pomocne przy zachowaniu prostej postawy również po zejściu z konia. Spacer na konno oferuje wielu przyjemnych wrażeń, bardzo zbawiennie wpływających na psychikę dziecka i dorosłego. Kolejnym atutem tej aktywności jest wypoczynek na świeżym powietrzu, z daleka od spalin i zgiełku ośrodka miejskiego, ponieważ kluby jeździeckie bardzo często znajdują się na obrzeżach miast. Zwłaszcza odpowiedni wpływ jazdy konno można zaobserwować podczas hipoterapii.

Konie

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
Często dzieci chore, na koniach albo kucykach stają się dziećmi zdrowszymi w tym pojęciu, iż mogą poruszać identycznie jak rówieśnicy, zasmakować wolności. Ciepło bijące od konia i jego delikatne ruchy powodują, że osoby upośledzone z bardziej znaczną łatwością wykonują ruchy, które zazwyczaj sprawiają im trudność, ćwiczą równowagę. Instynktownie czują też pozytywne podejście konia więc zyskują większą pewność siebie. Takie spacery polecane są także osobom z innymi schorzeniami, typu cukrzyca, nerwica czy choroba ciśnienia. Warto zapisać nasze dziecko na taki obóz, przykładowo obozy konne na Mazurach – mazurskie obozy konne. Nawet jeśli nasze dziecko nie jest niepełnosprawne, to kontakt z koniem będzie dla niego bardzo wartościowy. Zdecydowanie warto się nad tym zastanowić.