Jak powinien przebiegać proces dostarczania kolejnych smaków i potraw do diety niemowlaków.

Dzieci, które się dopiero co urodziły, mają zupełnie nierozwinięty system pokarmowy. W czasie ciąży wszystkie konieczne elementy dostarczane były za pomocą pępowiny, tak więc dziecko nie miało żadnej okazji na to, żeby nauczyć się jeść. Lecz po narodzinach zmienia się wszystko diametralnie, i niemowlak musi bardzo szybko przestawić się na zupełnie inny pokarm. Szczęśliwie natura doskonale sobie radzi z tym problemem, i z reguły zdecydowana większość dzieci doskonale zaczyna jedzenie.

jedzenie

Autor: Peter Hellberg
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepsze w pierwszych miesiącach życia jest oczywiście mleko matki – tu na szczęście wszyscy specjaliści są co do tego absolutnie zgodni. Rzecz jasna będą się zdarzać sytuacji, gdy z jakiś powodów matka nie będzie mogła karmić i w takim przypadku trzeba podawać sztuczne mleko, jeśli jednak będą takie możliwości, to należy jak najdłużej karmić w sposób naturalny – -> przeczytaj przykłady. Jednak niemowlaki rosną bardzo szybko i już w wieku kilku miesięcy konieczne będzie rozszerzanie diety, rzecz jasna nie ma żadnego problemu, aby równolegle z karmieniem piersią wprowadzać kolejne smaki i produkty.

produkty spożywcze
Jeśli będzie chodzić o rozszerzanie diety, to jest tutaj kilka różnych szkół, jednak przeważnie będzie się zakładać, że pierwsze nowe produkty można wprowadzać jak dziecko skończy kilka miesięcy.

Planujesz zdobyć inne informacje na opisywany wątek? Zapewne notka z witryny (http://www.pischool.pl/kursy_dla_dzieci/) również je zawiera, zatem kliknij tutaj i poznaj je starannie.

Rzecz jasna nie powinno się robić tego zbyt gwałtownie, ani tym bardziej przy presji otoczenia – i rodzice i dziecko muszą być całkowicie gotowi na nowe wyzwania. Nowe elementy posiłków powinny być wprowadzane wolno, i dokładnie sprawdzać jak reaguje niemowlak, jeśli dostrzeże się coś niepokojącego, to trzeba odpowiednio zareagować – Przeważnie rodzice zaczynają od jabłka czy marchewki, a wraz z kolejnymi tygodniami pojawiają się nowe elementy. Do diety wprowadzane są kolejne warzywa, na którymś etapie pojawia się także mięso i nabiał. Roczne dziecko może już zjeść rzeczywiście sporo, oczywiście muszą to być rzeczy najwyższej jakości, odpowiednio przygotowane i przyprawione. Jeśli któraś z mam nie będzie miała orientacji, co kiedy może dołożyć do diety, to bardzo jej może pomóc jakiś dobry tematyczny portal lub blog o macierzyństwie.