Witaminy koniecznie w ciąży

Witaminy stanowią konieczny element codziennych posiłków, ponieważ warunkują prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów organizmu oraz tok wielu ważnych dla zdrowia oraz życia procesów przemiany materii.

Kobieta w ciąży

Autor: Sweet.Crazy.Pics
Źródło: http://www.flickr.com
Wedle zbiorowej opinii, przyjmowanie witamin jest pożądane i niezbędne. Tymczasem najbardziej odpowiednim ich źródłem będzie prawidłowa a także urozmaicona dieta. Dla pań ciężarnych groźny może być zarówno niedobór, jak i nadwyżka witamin. Stąd podawanie w ciąży wszelkich witamin należy nieodzownie konsultować z doktorem.

U kobiety ciężarnych zwiększa się zapotrzebowanie na poniektóre witaminy i minerały, toteż częstokroć lekarze polecają paniom w ciąży przyjmowanie odpowiednich preparatów . Oto witaminy dla kobiet w ciąży niezbędne dla poprawnego rozwoju płodu: witamina B9 – medycy zalecają suplementację tej witaminy nawet przed zajściem w ciążę – link. Dowiedziono, iż niedostatek kwasu foliowego zwiększa zagrożenie wystąpienia u potomka wad układu nerwowego. Przyjęto, że

Kapsułki

Autor: Ariane Carmichael
Źródło: http://www.flickr.com

kobieta ciężarna winna zażywać witaminę B9 do dziesiątego tygodnia ciąży. Natomiast żelazo pomoże zapobiec anemii, z której przyczyny cierpi wiele pań w ciąży. Zalecana dawka żelaza to około 30 mg. Deficyt witamin z grupy B, (a więc wit. B1, B2, B3, B6, B12), ma niekorzystny wpływ na układ nerwowy jak też układ krążenia. Witamina C z kolei poprawia asymilację żelaza, a ponadto jest antyoksydantem oraz bierze udział w przebiegu wielu procesów mających związek z metabolizmem. Witamina C polecana jest dodatkowo u kobiet, które oczekują bliźniąt, a także ciężarnych z cukrzycą.

Najlepszym źródłem witamin jest zawsze pokarm. Jeśli kobieta w ciąży racjonalnie się odżywia, jadłospis bogaty jest w jarzyny, owoce, ryby, nabiał, to oprócz kwasu foliowego, żelaza oraz witamin z grupy B na ogół nie musi przyjmować suplementów witaminowych. A kiedy noworodek się narodzi? Noworodki karmione jedynie naturalnie dostają witaminy z mlekiem mamy, ale musimy pamiętać o uzupełnianiu witamin D i K, bowiem ich ilość w mleku rodzicielki nie jest wystarczająca. Witamina D dla dzieci osiągalna jest w aptekach w postaci kropli albo kapsułek – pełna oferta witamin dla dzieci.

Zaciekawił Cię ten tekst? Zobacz i sprawdź szybko, tutaj znajduje się coś, co najprawdopodobniej też będzie równie ciekawe.

Podawanie jej zapobiega krzywicy u dziecka. Zapewnij dziecku prawidłową dietę, należycie urozmaiconą jak też dostosowaną do wieku dziecka.