Profesjonalne nawierzchnie na place zabaw.

Place zabaw to często jedyne miejsce, w którym dzieci spędzają wolny czas. Jeśli opiekunów nie stać na wysyłanie swoich pociech za zajęcia nadobowiązkowe, podwórko pod blokiem to dla nich dobra sposobność, aby przebywać na nim wraz z innymi dziećmi. Jednak aby miejsce to było w sam raz do zabawy, obok umieszczonych tam drabinek, huśtawek, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć pełne przekonanie, że zezwalając bawić się swoim dzieciom na podwórku, nie stanie im się krzywda.

Poszczególne elementy i pułap ich rozmieszczenia powinien być właściwie odpowiedni do właściwiej grupy użytkowników. Dorośli muszą pamiętać o tym, żeby umieszczać dzieci na sprzętach dostosowanych do ich wieku.

Przeróżne wiadomości zwykle uaktualniają się każdego dnia – aktualna treść (http://artimbo.pl/ploty-aragon,g26.html) zawsze się przyda. Pragnąć się z nią zaznajomić, wejdź w ten link – pod nim całość dla Ciebie zreferowaliśmy.

Na placach zabaw systematycznie dochodzi do wypadków wynikających ze złej konstrukcji urządzenia lub wadliwego podłoża. Regulacje ustawowe obejmują normy, jakie muszą spełniać strefy bezpieczeństwa między poszczególnymi urządzeniami i tworzywa, z których powinno być zrobione podłoże. Odpowiednie nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania wielu groźnych sytuacji.

Najczęściej spotykamy się z placami zabaw, które sa wyposażone w typowe podłoże. Trawa, piasek, kora drzew są najtańszym materiałem amortyzującym. Jednak nie da się wykorzystać go do ogółu placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być powiększony, mieć elementy umieszczone na sporej wysokości, w tym wypadku lepszym rozwiązaniem będą nawierzchnie syntetyczne. Wymogi, w sprawie stosowanych surowców definiuje europejska norma EN1177.

Wszystek typ nawierzchni ma swoje wady i zalety. Do często wymienianych konstrukcji podłoża, obok naturalnych, należą także te w formie zielonych mat, spotykane najczęściej jako sztuczna trawa. Do jej walorów można uwzględnić przystępność z jaką przystosowuje się do naturalnego podłoża. Ponadto nie kruszą się ani nie ulegają innym zniszczeniom. Wspólne place zabaw głównie podłożesztuczne. Jest to spowodowane dużą możliwością używania syntetyków na beton, asfalt, kostkę oraz niskim kosztem utrzymania. Ważnym składnikiem tego typu powierzchni jest klej poliuretanowy (np. ). Ta doskonała warstwa łącząca jest nieoceniona przy innych pracach budowlanych i instalacyjnych. Łączy ze sobą wszelkie rodzaje materiałów, produkując wytrzymałe na czynniki zewnętrzne spoiny.

plac zabaw i przedszkole

Autor: Frogn kommune
Źródło: http://www.flickr.com

Następną techniką rozkładania podłoża pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich składnik – kolorowy granulat – również wiązany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Ten typ tworzywa charakteryzuje się dużymi właściwościami tłumienia drgań, stąd też minimalizuje ryzyko wypadku. Do jego dodatkowych właściwości należy: estetyczny wygląd, a także kompozycję, która umożliwia swobodny wzrost trawy.