Jak właściwie zorganizować dziecku czas podczas okresu feryjnego czy wakacji? Co warto wiedzieć?

W czasie tygodnia, gdy pociecha żyje według grafiku regulowanego przez zajęcia szkolne i pozaszkolne, nie ma kiedy się nudzić. Sytuacja może się odmienić podczas wakacji czy okresu feryjnego, szczególnie gdy nie nie mamy w planach wyjazdu. Basen, kino a może spektakle dla dzieci? Opcji, jak zaplanować maluchowi czas jest mnóstwo. Niestety rodzice często wybierają łatwe rozwiązania i pozwalają maluchom spędzać długie godziny przed telewizorem czy komputerem.

plac zabaw dla dzieci

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com
Nie chodzi, rzecz jasna, o to, by kreskówki czy gry komputerowe odrzucić w ogóle, ale o to, by je stosownie zredukować. Przede wszystkim trzeba rozpocząć od tego, że wymagany jest ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli akurat jest okres zimowy, przekonajmy maluchy do wyjścia na sanki. A może w pobliżu zlokalizowany jest wyciąg narciarski? To zdecydowanie bardzo dobry moment, by nauczyć nasze dziecko jazdy na nartach. Lodowisko i łyżwy to również świetna alternatywa. W lato warto pomyśleć o wypadzie na pobliską plażę, nad jezioro czy rzekę. Wraz z przyjaciółmi możemy zaplanować wspólny mecz piłki ręcznej czy siatkówki. Osoby dorosłe kontra dzieci? Świetny pomysł! Dzieciaki zdecydowanie będą miały frajdę.

dzieci w strojach piłkarskich

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
A co jeśli pogoda nie dopisuje? Zdarza się i tak, że miesiące letnie są bardzo deszczowe, a zima nie zapewnia warunków do jazdy na nartach czy saneczkarstwa. W takiej sytuacji rodzice powinni uaktywnić dzieci w zaciszu domowym.

Wejdź na moje hiperłącze (http://www.collegium-novum.pl/) – tam oczekuje na Ciebie następna porcja świeżych artykułów. Nie odkładaj tego na później! Będzie fajnie, jeżeli napiszesz swoją ocenę.

Wypada zaopatrzyć się w edukacyjne gry planszowe, które zmuszają do logicznego myślenia, rozwijają wiedzę, a jednocześnie bawią. Postawmy na czynności rozwijające kreatywność (wyszukałam ostatnio spektakle dla dzieci). Rewelacyjnym pomysłem może być wspólne gotowanie czy rysowanie. W sklepach papierniczych kupić można wiele gadżetów, które przydadzą się do domowych prac artystycznych i rękodzielniczych, przykładowo szkatułki czy skarbonki z drewna, które dziecko może dowolnie ozdabiać i dekorować. Gdy pogoda jest do niczego można pomyśleć o wypadzie do kina czy teatru. W szczególności trzeba wybrać spektakle dla dzieci, które przecież tworzone są z myślą o wymaganiach dzieci.