Zawodowa rehabilitacja niemowląt – dlaczego jest ważna i jak wygląda?

Dziś mnogość dzieci rodzi się z różnorodnymi schorzeniami albo też niepełnosprawnościami ruchowymi. W takich sytuacjach bardzo często potrzebna jest więc rehabilitacja niemowląt. Rehabilitacja niemowląt może odbywać się na różne sposoby i z wykorzystaniem różnorodnych metod, współcześnie możemy wymienić niemało sposobów doświadczonej fizjoterapii, na przykład metodę NDT Bobath.

Jeżeli okaże się, iż Twoje dziecko potrzebuje takiej rehabilitacji – nie panikuj. Pamiętaj o tym, iż rehabilitacja – (komora hiperbaryczna) może przynieść faktycznie niesłychanie wielkie efekty, w szczególności jeżeli rozpocznie się ją niezwykle wcześnie. Dużo niemowląt potrzebuje takiej rehabilitacji i bardzo często przynosi ona naprawdę doskonałe efekty i rezultaty. Powinno się więc potraktować to jako wspierające ćwiczenia.

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, rehabilitacja niemowląt zdoła odbywać się na sporo rozlicznych sposobów. Metody fizjoterapii są naturalnie zestawiane pod kątem ułomności ruchowych występujących u dzieci.

rehabilitacja dziecka

Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com

Częstokroć polecaną metodą jest metoda Bobath, która jest używana przy nadzwyczaj małych dzieciach. Polega na ćwiczeniach określonych ruchów i pozycji, które powinny odbywać się w wyznaczonym etapie rozwoju u dziecka. Zachęca się również, żeby samodzielnie wykonywało rozmaite ćwiczenia. Metoda ta jest miła i delikatna, tak żeby dziecko nie odczuwało surowej, trudnej pracy, ale zadowolenie i zabawę. W czasie takiej rehabilitacji wykorzystuje się również rozliczne materiały pomocnicze, takie jak na przykład materace (usługi pielęgniarskie w domu pacjenta wrocław) bądź piłki, przez co fizjoterapia nie jest dla dziecka przykra. W wielu przypadkach wykorzystuje się dodatkowo zabawki, jakie mają na celu rozweselić dziecko i wciągnąć do łącznej „zabawy”. Jednym z fragmentów takiej rehabilitacji może być na przykład pobudzanie dziecka do wyciągnięcia rączki po jakiś kolorowy, przykuwający uwagę przedmiot, kiedy pragnie je zobaczyć.

Oczywiście nim zaleci się konkretną formę rehabilitacji dziecko () musi zostać ocenione przez rehabilitanta, jaki przetestuje jego rozwój ruchowy. Dzięki temu może wskazać jakie rzeczy powinno się naprawić, nad którymi popracować, a jakie należy wyeliminować. Po diagnostyce rozwoju ruchowego maluszka wolno więc dostosować najlepszą dla dziecka procedurę rehabilitacji, jaka dostarczy najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie.