Które buty wybierać dla dzieci? Na co zwrócić uwagę? Kiedy rozwój stopy jest faktycznie najważniejszy?

Jak przekonują znawcy zagadnienia ponad 90% dzieci przychodzi na świat ze zdrowymi stopami, zaś prawie osiemdziesiąt procent cierpi na dolegliwości stóp. Dlaczego takie dziwne wyniki? Najbardziej znana przyczyna to ubieranie złego obuwia w okresie dziecięcym. Tak więc, żeby to tego nie dopuścić warto zwrócić szczególną uwagę na dobór obuwia. I to już od najbardziej młodych lat.

sandały

Autor: Deichmann
Źródło: Deichmann
Dla najmłodszych – trzewiki dziecięce To niezwykle istotne, szczególnie jak zastanowimy się nad tym, jakie dzieci są ruchliwe. Cały ich czas wypełnia rozrywka oraz bieganie, więc właściwie dobrane obuwie jest wręcz najważniejsze. Najbardziej istotne to dopasować buciki do wieku dziecka, ponieważ na każdym etapie rozwoju stopy mają trochę inne wymagania. Powinniśmy to mieć na uwadze przez cały czas, nawet kiedy dobieramy kapcie dziecięce.

Ortopedzi nie zostawiają wątpliwości udowadniając, iż dopóki dziecko nie zacznie chodzić, powinniśmy pozwolić stópkom na swobodny rozwój.

Dzisiaj niełatwo o porządne i wiarygodne omówienie (http://andragog.edu.pl/index.php/kierunki-studiow/9-kierunki/55-zarzadzanie-oswiata) w kontekście tej problematyki, jednak jeśli chcesz takie przeczytać, to po prostu kliknij ten odnośnik.

Znaczy to, iż w początkowych miesiącach życia najlepsze będą dla niego skarpety z antypoślizgowymi spodami. Na zimowe spacery dobrym rozwiązaniem będą otulacze, bo pomagają one zachować ciepło. Dla dzieci, które zaczynają chodzenie polecane są buty z cholewką sięgającą ponad kostkę. Trzewiki dziecięce są istotne, gdyż dziecko ze z niezbyt dobrze wykształconym zmysłem równowagi porusza się w sposób specyficzny.

Jak zaopatrzyć się w przyzwoite półbuty dziecięce?
Starszaki, które już są bardziej zaawansowane ruchowo, mogą zakładać półbuty i sandałki dziecięce z zamkniętą piętą albo łożem dla pięty. Jest to zagłębienie pod piętą, jakie utrzymuje ją w nienaruszalnym ustawieniu. Dla 6-letnich dziewczynek odpowiednie są też balerinki. Dzieciaki w wieku szkolnym mogą nosić wszystkie typy butów, oczywiście jeśli mają zdrowe stopy. Ważne, aby pamiętać, iż maksymalny obcas powinien

buty

Autor: Ukala by EMU Australia
Źródło: Ukala by EMU Australia

mieć trzy i pół centymetra.

Należy też pamiętać, iż to nieodpowiedni pomysł, by nasze dzieci nosiły buty po starszym rodzeństwie. Każdy bowiem ma inne stopy, odznaczają się różnorodnymi właściwościami.

Ten tekst jest dla Ciebie interesujący? Na pewno zainteresuje Cię też nowa treść (http://www.maleskrzaty.pl/przyjecia-urodzinowe/), która zawiera podobne kwestie.

U niektórych dzieci z problemami stóp widzimy zniekształcenia butów. Jeśli więc dzieci będą nosić buty po starszym rodzeństwie to na pewno przejąć po nich te wady. Pamiętajmy więc o tych paru warunkach i nie narażajmy naszego dziecka na problemy w przyszłości. Niekiedy wystarczy naprawdę niewiele, żeby zapobiec tak przykrym sytuacjom, jak kłopoty ze stopami w dorosłym życiu.Czego nie wiesz o butach?