Zabawki, które się stały punktem wyjścia do poznawania praw jakie rządzą życiem dorosłych

Prawie każdy, jako małe dziecko przeszedł etap, gdy koniecznie chciał być księciem, zaś rycerze zajmowali najlepsze stanowiska na półkach z zabawkami. U jednych ten etap trwał dość krótko i prędko przechodził w zabawy żołnierzykami lub samochodzikami, u innych trend utrzymywał się dość długo, ewoluując w kolejne stadia zainteresowania, takie jak książeczki, rycerzyki z tworzywa, klocki lego castle lub inne klocki o tematyce zamkowej, na filmach kostiumowych niekiedy kończąc.

To jedna z charakterystycznych zabaw małych chłopców, bardzo cenna z punktu widzenia psychologii rozwoju dziecka. Nic tak nie nauczy szlachetności postępowania oraz konieczności bycia mężnym rycerzem, który broni poddanych własną piersią, jak właśnie takie zabawy rycerskie. Dziecko uczy się przy tej okazji sztuki walki o swoje dobra, poznaje zasady kształtujące zdrową rywalizację pomiędzy dwoma wojownikami lub grupami przeciwników.

lego

Autor: Gianni Bassini
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli przy tym w domu jest więcej niż jedno dziecko o podobnych zainteresowaniach, to czas walk rycerskich można uznać za rozpoczęty. Trzeba pozwolić na inscenizowanie scen walki, naturalnie pod kontrolą i w rozsądnych granicach, gdyż podczas nich dzieci uczą się bronić siebie oraz innych przed nieprzyjacielem, poznają wartości honoru, ale również uczą godzić się z przegraną w walce. Te potyczki są też dobrą okazją do przybliżenia dzieciom odrobiny historii a także pokazania, kiedy walka jest koniecznością i co robić, aby dowieść swoich racji nie łamiąc jednak ogólnych praw moralnych, identycznych przez te wszystkie wieki.

Jeśli zatem maluch nagle z wiernego budowniczego drewnianych domków zmieni się w niestrudzonego króla Artura, nie warto niepokoić się tą przemianą, ale w miarę możliwości dostarczyć mu materiałów do zabaw o takiej tematyce i korzystając z okazji opowiedzieć mu o historii, zasadach oraz honorze.

Zaciekawił Cię powyższy komentarz spod linku? Jeżeli go nie popierasz, to zapraszamy do polemizowania. Każda wymiana myśli jest pozytywna.

Doskonałym pomysłem są klocki Lego castle lub seria rycerska klocków Cobi, ponieważ poza zgłębianiem stosownego tematu, podczas składania ze sobą odpowiednich elementów dziecko doskonali swoje manualne umiejętności i precyzję ruchów. Takie doświadczenia z dziecięcych lat na pewno zaprocentują w przyszłości, gdyż w życiu często zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba stanąć do walki.