Urządzasz pokój dla swojego dziecka? Dzięki naszym wskazówkom zorientujesz się, bez jakich mebli dziecko nie może się obyć

Urządzanie pokoju dla dziecka w dużej mierze zdeterminowane jest przez wiek pociechy. W inny sposób bowiem zaaranżujemy pokój noworodka, inaczej z kolei nastolatka, który ma wyraźnie inne oczekiwania. Jest jednak parę stałych elementów umeblowania, bez których i mniejszy, i większy człowiek się nie obejdzie.

Na pierwszym miejscu stoi oczywiście wygodne łóżko. Meble dziecięce są różnobarwne, z reguły też zrobione podług jakiegoś motywu, np. łóżko z baldachimem dla uwielbiającej księżniczki dziewczynki lub Sentiell – kolczyki srebrne dla dzieci łóżko – statek dla młodego pirata. Maluchy też niejednokrotnie pragną łóżka piętrowego. To dobre rozważenia rozwiązanie, gdyż zawsze będzie dużo miejsca na poduszki lub maskotki, których u kilkulatka nie brak. Nastolatek zaś woli umiarkowane, a nawet ciemniejsze kolory. Dba, aby łóżko pasowało do aranżacji całego pokoju i chętnie dobiera sofy, jakie zajmują mniej miejsca.

Pokój dziecka, łożeczko

Autor: Pinio
Źródło: Pinio

Lepiej jest jednak kupić wygodne łóżko z materacem, które będzie służyć mu o wiele dłużej. Przechodząc do kolejnych spraw – w pokoju naszej pociechy przydatne będzie biurko. Już maluch bowiem chce ćwiczyć szlaczki, zatem powinien mieć gdzie usiąść, a jego plecy (nastawianie dysku ledzwiowego) wymagają podparcia w formie wygodnego krzesła. Biuro dla starszaka powinno być troszkę większe, by zmieściło i książki, i laptopa bądź inne urządzenia. Pamiętajmy, że nastolatek zwykle ma rozgardiasz w swoim pokoju, toteż im więcej szuflad oraz półek w biurku, tym lepiej. Tak samo jest w przypadku innych mebli. Tak samo meble dla dzieci, jak i meble dla nastolatka muszą składać się jeszcze z szaf i komód, w jakich pomieszczą się ich ciuchy, zabawki i inne szpargały. Meble młodzieżowe dobrze jest wybierać z zainteresowanym, aby nie okazało się, iż nie trafiliśmy w jego styl i nie cieszy się ze swojego pokoju. Można też wspólnie siąść wieczorem przed komputerem i poszperać w internecie w poszukiwaniu idealnych zestawów.

Dobierając meble zwróćmy uwagę na jakość ich produkcji. Nie zawsze warto jest kierować się niższą ceną, gdyż meble mogą nie być tak trwałe i np. ich kanty błyskawicznie się zniszczą. Czasem warto wydać więcej pieniędzy, ale za to urządzić wymarzony i komfortowy pokój. Więcej na