Nowatorskie rozwiązania stosowane przy budowie placów zabaw – zalety syntetycznych nawierzchni.

Coraz częstszym widokiem na naszych osiedlach są niewielkie place zabaw. Duża ich część jest stawiana na kawałku trawy, która jest stosunkowo bezpieczna i praktyczna. Ale pomimo tego ziemia jest dość twarda i przy upadku z nieco większej wysokości można zrobić sobie jakąś krzywdę, dlatego też coraz bardziej powszechne są specjalne nawierzchnie które mają odpowiednie parametry amortyzacyjne.

plac zabaw

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dzieci ma to bardzo duże znaczenie, bo w dużym stopniu eliminuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych niekiedy urazów i zwiększa sam komfort bawienia się. Zapomnieć także nie można o jeszcze jednej niezwykle istotnej sprawie, mianowicie utrzymanie czystości. Nowoczesne nawierzchnie na place zabaw mają dużą odporność na działanie warunków atmosferycznych, w tym wody i mrozu, nie będzie też z nimi problemów, że pojawi się na nich błoto – a to na pewno będą doceniać rodzice wszystkich dzieci. Pośród paru materiałów wykorzystywanych na place zabaw i obiekty sportowe od dawna dużą popularnością cieszy się tartan, szczególnie chętnie używany jest on na stadionach i bieżniach, bo charakteryzuje się doskonałą sprężystością.

Jednak najlepszym obecnie rodzajem podłoża jest syntetyczna nawierzchnia, i to właśnie ją coraz częściej widać na boiskach szkolnych i placach zabaw. Złożona jest ona z dwóch warstw, wierzchniej i spodniej. Warstwa spodnia ma większą grubość i to ona jest odpowiedzialna za sprężystość podłoża. Należy ją wylać na odpowiednio przygotowanym podłożu, przykładowo betonie albo asfalcie, po czym pozostawia na dobę do wyschnięcia. Po tym czasie kładzie się na nią klej poliuretanowy, i po kolejnych kilku godzinach nakłada warstwę wierzchnią.

Z kolei w niej znajduje się kolorowy granulat kauczukowy, który nie tylko daje odpowiednią barwę, ale także sprawia, że nawierzchnia jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne i ścieranie. Boiska i placyki wykonane w tej technologii mają duży poziom bezpieczeństwa – nawet upadek z wysoka niesie za sobą znacznie mniejsze niebezpieczeństwo urazu, bo powierzchnia jest dość miękka i dobrze amortyzująca.