Odkryj sekrety najlepszego wina, bo „życie jest za krótkie, żeby pić marne wino” – Goethe

Wino, to wyjątkowy trunek, który jest sumą odmiany winogron, gleby, klimatu i ręki właściciela winnicy. Każde wino musi być serwowane z majestatem adekwatnym do wysiłku włożonego w jego wytworzenie. Zamknięte w butelce, oczekuje na odpowiedni moment otwarcia.

Aby doznać największej przyjemności z próbowania tego wspaniałego trunku, warto a wręcz winno się napowietrzyć wino przed podaniem na stół. Wcześniejsze odkorkowanie szklanego naczynia z winem, jest metodą najczęściej stosowaną, ale niedoskonałą, ponieważ wino natlenia się powoli, a przy tym ogrzewa wskazane .

Karafka do wina

Źródło: www.decosalon.pl

Jeśli decyduje się na taką metodę, powinno się dekanter z winem, odłożyć w odpowiednio chłodnym pomieszczeniu . Bardzo istotna jest cierpliwość w stosunku do win ciężkich, których bukiet jest wieloelementowy, ale jego odkrywanie sprawia największą radochę. Prawidłowe dekantowanie odbywa się w wyszukanych dekanterach kryształowych – karafki do wina.

Skutek napowietrzenia polskie wina uzyskać można także wprost w kieliszku. Ważna jest w tym przypadku odpowiednio duża objętość kieliszka oraz jego linia z szeroką powierzchnią parowania i zwężającymi się ku górze ściankami. Karafka do wina o charakterystycznym kształcie – wąska u góry i mocno rozszerzająca się ku dołowi, jest wykorzystywana do przebiegu dekantacji i eleganckiego podawania wina na stół.

Klasyczne karafki do wina zachwycają różnorodnością kształtów, pozwalają celebrować picie wina, podnosząc wrażenia zmysłowe i estetyczne znawców i smakoszy win. Oryginalne szklane naczynia do nalewania wina, pozwalają wyzwalać zeń pełny aromat wina, jednocześnie ślicznie ukazując się na stole.

Jeśli wino (zobacz: wino sherry) zostało poddane dekantacji, obok karafki z winem, powinna stać właściwa, pusta butelka i korek. Normą jest, aby serwować wina młode przed długo leżakującymi, serwować lekkie przed treściwymi, podawać wytrawne przed słodkimi i najszlachetniejsze i najbardziej egzotyczne podawaćna koniec.