Przeznaczenie farbek do celów edukacyjnych i terapeutycznych

Farbki do malowania palcami to farbki wodne o konsystencji galaretowatej, nieszkodliwe i łatwe do spłukania. Farby te nadają się do malowania na lekkim, lecz mocnym papierze i na brystolu.Zastosowanie farb do celów wychowawczych i terapeutycznych zastosowano dawno temu.

przejdź do www

Autor: Latia Boykin
Źródło: http://www.flickr.com

Metoda błyskawicznie zdobyła dużą popularność pośród wychowawców, psychologów, lekarzy, którzy dostrzegli jej cenne i trudne do dokonania pozostałymi metodami walory. Ze względu na łatwość zastosowania i pełną nieszkodliwość, farby do malowania palcami doskonale nadają się do zapoznania dziecka z techniką malowania. Polecane dla pociech w wieku od 3 do 6 lat.

Główną cechą wdrożenia farb jest to, że przynosi ona dziecku znaczne możliwości wypowiedzenia się przy najmniejszych wymaganiach dotyczących umiejętności i sprawności technicznych. Jest jedną z najskuteczniejszych postępowań uwalniania wolnej ekspresji kreatywnej.

Strategia malowania dziesięcioma palcami przy pomocy farby do malowania palcami – – może być rozpatrywana jako detal projektu wychowawczego dla maluchów, prolog do twórczości plastycznej. Trudno przedstawić sobie dziecko, które zdołałoby odmówić sobie owej radości jak malowanie palcami. Jest to jeden z fragmentów zupełnej integracji sensualnej u malucha.

Czy gromadzisz materiały w kontekście opisywanego tematu? Jeśli tak, to zobacz więcej w omówieniu (https://super-edu.pl/korepetycje/matematyka/gdansk). Ono także wyda się dla Ciebie zajmujące!

Bazą funkcjonowania malucha jest jego umiejętność doświadczania świata za pomocą wszystkich zmysłów. Malowanie palcami daje mu taką szansę, a przy tym jest dużą radością.

farby

Autor: Debbie Hallsworth
Źródło: http://www.flickr.com
Przed rozpoczęciem zabawy z użyciem farby do malowania palcami, powinno się w stosowny sposób przygotować przestrzeń pracy dla malucha. Wielki arkusz szarego papieru powinno się rozwinąć na stole zgodnie z myślą dziecka, jednakże tak, by nie obejmował całego blatu. Istotne, żeby stolik nie stał przy ścianie, dzięki czemu dziecko będzie posiadało do niego dojście z wszelkiej możliwej strony. Podobnie istotny jest również sposób umieszczenia farb. Wszelkie kolory powinny zostać wpuszczone w odrębnych miseczkach, do jakich zmieści się cała rączka dziecka. Używając farby do malowania palcami, rozwiniemy dzieci manualnie, ich fantazję, również oswobadzamy ich uczucia.