Jak wybierać tornister dla dziecka, aby nie narażać go na skrzywienie kręgosłupa?

Niewłaściwe wybrany może powodować wady postawy. Badania dowodzą, że plecak na kółkach jest to doskonałe rozwiązanie, żeby unikać nadmiernego wysiłku.
Istotne jest, aby tornister nie był zbyt ciężki i był dopasowany do sylwetki dziecka.

Tornister dziecka, które waży ok. 30 kg, powinien ważyć maks. 3 kilogramy. Niewłaściwie dobrany tornister może prowadzić do bardzo istotnych problemów z kręgosłupem. Gdy nasze potomstwo rośnie, to kształtuje się jego sylwetka, z tego też powodu potomstwo nie powinno być przeCiążane. U dzieci do 13 r. życia tornister nie powinien być cięższy niż 10% masy ciała dzieciaka. Używanie źle dopasowanego oraz ciężkiego tornistra skutkować może w niedługim okresie czasu oraz w przyszłości skrzywieniem kręgosłupa dzieciaka. Właśnie w ten sposób pojawiają się przeróżne typy skoliozy zatem boczne skrzywienia kręgosłupa. Kręgosłup dziecka ulega prędkim deformacjom jeżeli jest zbyt poważnie i nierównomiernie obciążany. Dziecko dźwigające znaczny ciężar na plecach, pochyla się i tak powstaje nadmierna krzywizna w piersiowym fragmencie. W takiej sytuacji plecy robią się okrągłe. Wówczas występuje gorsza wentylacja płuc.

tornister

Źródło: http://www.flickr.com/
Za ciężki tornister wywoływać może również bóle kręgosłupa, które pochodzą z przeciążenia mięśni. Mogłyby one doprowadzić do niesprzyjających zmian systemu mięśniowo-kostnego. Wady tego typu zostaną u dziecka do końca życia. Bardzo istotne jest to, aby plecy były usztywnione oraz wyprofilowane. Tornister posiadający całkowicie usztywniony tył, pomaga dziecku utrzymać prawidłową postawę. Mieć świadomość tego trzeba jednak, żeby nie wybierać zbyt ciężkich egzemplarzy. Unikać należy toreb, które przewieszone są przez ramię.

W sytuacji, kiedy masz ochotę przestudiować taką kwestię też pod innym kątem, przeczytaj więcej w tym tekście (https://e-hunter.pl/akcesoria-dla-psow), ponieważ on także ją rozważa.

Tego typu torby niewskazane są przede wszystkim w młodym wieku, gdyż naciskają one na jedną stronę nawet przy wieszaniu ich w poprzek tułowia. Idealne są plecaki, które mają kółka.

Bardzo ważną przewagą ciągnięcia tornistra niż jego noszenie jest to, że przez brak obciążenia jest konieczna niższa adaptacja tułowia. Dzieje się tak z tego powodu, że postawa w czasie ciągnięcia ciężaru przypomina w większym stopniu postawę, jaką posiadamy przy poruszaniu się bez jakiegokolwiek obciążenia.