Jakie są różnice między przedszkolem prywatnym a publicznym?

Dla przykładu 40 lat temu nie wgłębiano się w psychikę dziecka. Nie interesowano się sprawami, które związane były z odseparowaniem od rodzicielki. Tzw. „zimny chów” był tendencją. Każdy indywidualizm był ignorowany.

jazda konna nad morzem

Autor: devra
Źródło: http://www.flickr.com
Przedszkole miało na celu zapewniać opiekę na czas nieobecności rodziców. To wszystko. Obecnie mamy do dyspozycji przedszkola powszechne i niepubliczne. Takie przedszkole powszechne to miejsce, które zapewnia bezpłatne nauczanie, opiekę i wychowanie podczas określonych przez taki organ godzin, lecz w czasie nie dłuższym niż 5 godzin na dzień. Innymi słowy jeśli chcemy, aby nasze potomstwo przebywało w przedszkolu do 5 godzin, to nic to nie będzie kosztować. Przynajmniej hipotetycznie. Duża część przedszkoli powszechnych pobiera od rodziców tzw. opłaty stałe za karta pobytu online dziecka powyżej pięciu godzin. Na dodatek nie są odliczane od tego dni, w których dziecko istotnie nie było w przedszkolu. Poza tym w przedszkolu publicznym istnieją również opłaty za wyżywienie, komitet rodzicielski i za lekcje dodatkowe, które są oferowane przez każde przedszkole.
marina - dziecko

Autor: jurek_jjt
Źródło: http://www.flickr.com
Z innej strony istnieją także przedszkola niepubliczne, zatem prywatne. Tego typu przedszkole może zostać stworzone przez osobę prawną lub przez osobę fizyczną. Od przedszkola publicznego odróżnia się przede wszystkim tym, jakiego rodzaju funkcjonują w tamtym miejscu opłaty. Są to m.in. jednorazowe czy comiesięczne czesne. Wynoszą one od kilkuset do ponad 1500 zł. Przeważnie przedszkole prywatne nie przewiduje zwrotu należności wniesionych za czas, kiedy dziecko było nieobecne. Oprócz tego wszystkie należności regulowane przez rodziców obejmują niezwykle dużą paletę usług.

Poza opieką, oferowaniem podstawy programowej czy też wyżywieniem, tego typu prywatne przedszkola oferują zajęcia dodatkowe. Może to być karate, kółka artystyczne czy wyjazdy do teatru lub kina .