Drobiazgi, które wpływają na odbiór restauracji

Forma karty menu ma tak same duże znaczenie jak oferta proponowanych przez kucharza dań. Ciekawa forma karty i przemyślana treść zachęci gościa restauracji do zamówienia naszych potraw. Karty menu restauracji powinny być nie tylko porządne i doskonale rozplanowana, ale także oryginalne! Ogromne znaczenie ma papier z jakiego zostały wykonane, kolory, wykorzystana czcionka oraz oprawa graficzna.

Wszystkie wymienione składniki powinny być spójne z wizją naszego lokalu gastronomicznego – powinny być nawiązaniem do wnętrza i panującego w restauracji klimatu, a także wywoływać emocje na jakich nam zależy.

Karty menu restauracji są pierwszą rzeczą, zaraz po wystroju, na którą zwróci uwagę konsument po przyjściu do Twojego lokalu. Jeśli chcesz aby się nie rozczarował, pamiętaj aby karta była schludna, estetyczna oraz czytelna. Nasze karty menu restauracji charakteryzują się dokładnym wykonaniem, oryginalnym wzornictwem oraz trwałością. Dzięki zastosowaniu tworzyw najwyższej jakości, są też łatwe w utrzymaniu czystości. Proponujemy profesjonalne karty menu restauracji w dowolnych wymiarach i najmodniejszych wzorach. Produkujemy karty ze skór, drewniane, kartonowe i z wielu innych tworzyw. Wzory i kolorystyka naszych produktów są indywidualnie dobierane do wystroju lokalu klienta. Napisy wykonujemy różnorakimi technikami: złocenie, tłoczenie, wypalanie laserem, sitodruk, malowanie ręczne itp. Karta menu restauracji zazwyczaj ma 10 koszulek krystalicznych, które można samemu wymieniać. Proponowane przez nas karty menu restauracji mogą mieć wygrawerowane dowolne logo, a także fotografie albo grafikę.

karta menu

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com

Karty menu restauracji będą wyglądać inaczej w rodzinnych restauracjach, ukierunkowanych na obsługę klientów z małymi dziećmi, a inne karty menu wybieramy do restauracji prestiżowych, które nierzadko goszczą biznesmenów..Istotne jest, by pod koniec każdego dnia pracy w restauracji sprawdzić czy karty są czyste, czy między kartkami nie znalazły się jakieś resztki potrwa. Taka z pozoru nieznaczna gafa może mieć duży wpływ na wizerunek naszej restauracji. Więcej: sklep decorest.pl

Duże znaczenie mają również przyprawniki – specjalne zbiorniki na sól i pieprz, a także oliwę, a nawet paprykę i inne dodatki podawane do każdego dania. Co ważne, na wszystkich stolikach musi znajdować się taki sam komplet, by żaden z gości restauracji nie mógł zarzucić nam brak profesjonalizmu lub gorszej obsługi. Kupując przyprawniki do restauracji warto wybrać takie, które będą współgrały z wystrojem lokalu.

Dodatkowo polecamy przyprawniki – oryginalne i praktyczne organizery na przyprawy.Najwyższej jakości pudełka na przyprawy mają 6 pojemników. Pierwsze co przykuwa uwagę to doskonała jakość wykonania produktu. Niemiecka precyzja i najlepszej jakości materiał od razu rzucają się w oczy.Przezroczyste pudełko pozwala widzieć zawartość wszystkich pojemniczków. Dodatkowo pojemniki posiadają wyraźne opisy ich zawartości, zabezpieczone przed zabrudzeniami i łatwe do wymiany.

Poza tym musimy pamiętać o regularnym myciu przyprawników i uzupełnianiu ich o świeże przyprawy. Restauracja to jeden z najtrudniejszych biznesów. Wszystko jest niezwykle istotne, żeby w obliczu dużej konkurencji właśnie nasza restauracja restauracja okurczaki pruszków zapraszała do degustacji potraw i do powrotu w to samo miejsce. A jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach! Właściwe karty menu restauracji i przyprawniki to bardzo ważne drobiazgi, które powinny tworzyć spójną całość i mają niemałe znaczenie w tworzeniu wizerunku każdego lokalu gastronomicznego.