Jakie są sposoby, aby po kontuzji albo operacji szybko powrócić do zdrowia? Czy istnieją tak naprawdę takie metody?

Każdy z nas odnosi w życiu różnego rodzaju kontuzje, jak nie są poważne to szybko o nich zapominamy oraz przechodzimy do naszych codziennych obowiązków. Gorzej jeśli mamy większe problemy ze zdrowiem i nie da się tak łatwo po paru miesiącach czy tygodniach wrócić do całkowitej sprawności.

Wtedy konieczne są odpowiednie metody. Jedną z takich metod jest na pewno leczenie czynnikami wzrostu.

kontuzja w sporcie

Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Czynniki wzrostu to białka osocza, jakie bardzo dobrze przyspieszają procesy naprawcze i regeneracyjne tkanek po uszkodzeniach. Do leczenia używa się autologiczny, czyli pochodzący z własnej krwi pacjenta bogatopłytkowy preparat osocza, jaki jest otrzymywany poprzez odwirowywanie pełnej krwi. Preparat taki jest przygotowywany w warunkach ambulatoryjnych, jednakże powinny być spełnione pewne wymogi odnoszące się do czystości, jak i jakości wirówki, aby nie doszło do uszkodzenia płytek krwi. Jest to bardzo powszechna metoda, obok innych znanych sposobów na uszkodzenia, jak endoproteza kolana. Czynniki wzrostu uwalnia się z płytek przez degranulację ziarnistości, po około dziesięciu minutach od momentu procesu krzepnięcia krwi. Wraz z przejściem przez błonę komórki macierzystej czynniki wzrostu niesamowicie sprawnie zawiązują się ze swoistymi receptorami aktywizując szlak sygnalizacji pomiędzy komórkowej, natomiast w konsekwencji ekspresję odpowiednich genów. Ważny jest również fakt, iż czynniki wzrostu nie wnikają do komórek, co sprawia, iż nie ma ryzyka mutagenezy.

leczenie kontuzji

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

To wyłącznie przyspieszenie standardowego procesu gojenia. To całkiem młoda metoda leczenia. Używa się jej tak samo u pacjentów z urazami mięśni czy ścięgien, jak również u takich z przewlekłymi schorzeniami układu kostno-szkieletowego. Możemy też to stosować po przejściu różnych zabiegów, na przykład operacja więzadła krzyżowego.

Jeśli interesują Cię prezentowane w niniejszym materiale kwestie i masz ochotę poczytać więcej informacji na tego typu temat – wejdź tutaj (http://apteczka-madrali.pl/93-bariatria).

Używając jednorazowych, sterylnych zestawów należy wziąć od pacjenta próbkę krwi, następnie jest ona odwirowywana, otrzymuje się z niej około 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Taki zabieg jest kontrolowany ultrasonograficznie. Czynniki wzrostu należy podawać do miejsc, gdy na obrazie USG zauważalne są zmiany chorobowe mięśni albo też ścięgien. Tego typu leczenie posiada rzeczywiście powszechne zastosowanie zarówno jeśli chodzi o medycynę sportową, jak również u osób w podeszłym wieku.