Jakiego typu kubeczek będzie dla dziecka najbardziej odpowiedni? Co warto o tym wiedzieć? W jakim wieku jest to szczególnie ważne?

Jaki najkorzystniej dobrać pierwszy kubek dla naszej pociechy? Mamy wiele typów do wyboru, są więc kubki niekapki oraz kapki, kubki doidy czy bidony ze słomką. Jakiego rodzaju model jest najbardziej właściwy dla dziecka w konkretnym wieku?

Naukę picia z kubeczka można zacząć już po ukończeniu przez naszą pociechę 3 miesięcy, chociaż najbardziej często korzystnie jak skończony jest już czwarty miesiąc. Rodzice niestety dosyć często przegapiają ten moment, tak więc dają dziecku picie w tradycyjnej butelce ze smoczkiem – nodik.pl/
. Wiele osób ma wątpliwości, na przykład takie, czy typowa butelka niemowlęca ze smoczkiem nie jest dobra do podawania wody? Rzeczywiście nadaje się i to dosyć dobrze, dzieci wręcz uwielbiają z niej pić, bo jest wyposażona w smoczek tak więc oprócz zaspokojenia pragnienia dodatkowo jeszcze wyzwala odruch uspokajania dzięki ssaniu.

niekapek-obrazek

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Ale najczęściej tak naprawdę nie o to chodzi, planujemy bowiem nauczyć dziecko, aby korzystało z kubeczka dla zaspokojenia pragnienia. Butelka tak więc niech pozostanie do dawania mleka, tak zwane dorosłe picie to całkowicie inne ułożenie, zupełnie inna praca ust i mięśni innych niż przy ssaniu piersi. Większość dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia, a nawet i dłużej ma odruch wypychania języka, a nie pozwala to na dokładne domknięcie ust. Przez to określona ilość płynu, jaka podawana jest z kubeczka wypływa i ścieka przez kąciki. Od szóstego-ósmego miesiąca życia, dziecko rozpoczyna taki etap, iż preferuje wiele czynności wykonywać samemu, tak więc w takiej okoliczności może nie chcieć pomocy przy trzymaniu kubka, najbardziej korzystne więc wtedy będą niekapki. Założenie tego kubka polega na tym, iż płyn po przechyleniu kubeczka się z niego nie wydostaje.

Zależnie od typu wygląda to dość różnorodnie, z jednych stale będzie coś kapać, pozostałe są bardzo szczelne – kubek niekapek. Dziecko, ażeby napić się z tego rodzaju kubka musi go przechylać oraz zassać płyn przez “dziubek”. Na rynku jest wiele tego rodzaju kubków, producenci gwarantują kubki z miękkim pieluchomajtki dla seniora twardym ustnikiem. Bez wątpienia każdy może znaleźć coś dla własnych potrzeb, lecz by tak było musimy znaleźć właściwy sklep dla dzieci, gdzie odnajdziemy wiele różnych wspomagających akcesoriów, w tym na pewno różne typy kubeczków.