Jak dopasowywać szkło do rodzaju napoju? O czym powinniśmy wiedzieć?

Wielu z nas posiada różnorodne szklanki czy kieliszki. Czy na pewno jesteśmy świadomi, jaki rodzaj alkoholu, w jakim typie szkła powinniśmy serwować?

Kieliszki dostępne są w rozmaitych kształtach i rozmiarach, podobnie zresztą jak szklanki do drinków. Wspomniane różnice wskazują, do jakiego rodzaju napoju jest dane szkło przeznaczone. Wódkę serwować trzeba w kieliszkach, które określa się shotami. Mogą być zarówno na nóżce jak i be niej. Shoty z nóżką są wykorzystywane do podawania wódek czystych i gatunkowych, natomiast te bez nóżki do alkoholu czystego. Kieliszki, które określa się jako flety bądź kłosy służą do podawania szampana i win musujących.

kieliszki

Autor: BodaNova
Źródło: BodaNova

Odróżniają się smukłym, często zwężającym się ku górze kształtem. Kieliszki z cienkiego szkła, odróżniające się wysoką nóżką i smukłym kształtem trzeba wykorzystywać do wina białego. Te kieliszki cechują się również stosunkowo niewielką czaszą, szczególnie w porównaniu do kieliszków przeznaczonych do wina czerwonego. Te bowiem mają także krótszą nóżkę, również odróżniają się się cienkim szkłem.

Kieliszki kształtem przypominające te użytkowane do wina czerwonego, a przy tym mniejszych rozmiarów, powinny służyć do win deserowych i apereitif’u. Pierwsze ze wskazanych napojów podawane są przed jedzeniem, a drugie po zjedzeniu. Koniak i brandy musimy serwować w kieliszkach z pękatą czaszą. Ich kształt jest szeroki, wyróżnia się zwężeniem u góry. Charakterystyczna jest krótka nóżka .

Przeczytaj więcej na ten temat (https://tortytorty.pl/123-przybory-dla-cukiernika) podobnego artykułu – są w tamtym miejscu opublikowane niesamowicie pożyteczne wiadomości, które na pewno docenisz w praktyce.

Z kolei do whisky właściwe są szklanki niewysokie, w kształcie walce, odróżniające się grubym dnem. Tego rodzaju szkło może również spełniać funkcję szklanki do drinków czy ciekawych koktajli. W smukłym kieliszku na nóżce serwujemy likiery. Short drinki, które robi się tylko na bazie alkoholi, trzeba nalewać do kieliszków, których czasza się rozszerza, a nóżka jest niewysoka. Alkohole rozcieńczane, czyli long drinki konsumujemy ze smukłych, wysokich szkieł. Szklanki do drinków odznaczają się prostymi ściankami. Wreszcie, hot drinki, czyli gorący alkohol, serwuje się w szklankach wyposażonych w uszko.