Metody na dobrą kawę w niełatwych warunkach

Kawa to chyba jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Tak samo jak herbatka jej zalążki są legendarne. Każdy chyba słyszał opowieść o tym, jak to człek „wynalazł” kawę obserwując postępowanie zwierzaków. W następnych odsłonach zmieniają się bohaterowie; raz jest to arabski dygnitarz a raz prosty pasterz, niezmienne są tylko kózki. Jedno jest pewne – ziarenek kawowca człowiek nauczył się używać bardzo wcześnie, chociaż pierwotny sposób spożywania raczej nie przypadłby do gustu dzisiejszym bywalcom paryskich kafejek.

Postać w jakiej powszechnie znamy kawę zatem palone mocniej albo słabiej ziarenka wynaleźli przypuszczalnie Arabowie. Tyle o historii.

kawa w biurze

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

Metod przygotowywania kawusi jest niezmiernie dużo. Wydaje się, iż najpopularniejsza mała czarna to ta z ciśnieniowego ekspresu dawniej osiągalna jedynie w dobrych restauracjach. Dzisiaj to urządzenie obecne jest w wielu domach. Jest na tyle popularna, że wyłącznie naprawdę smakosze kawy umieją dziś stwierdzić co to Moka, poprzedniczka dzisiejszego ekspresu.

Jeżeli zainteresowało Cię prezentowane zagadnienie, to obejrzyj więcej tutaj (https://www.tort-artystyczny.pl/kursy-cukiernicze-online/), a z pewnością zdobędziesz wiele ciekawych danych na ten wątek.

Jednym z kłopotów z którymi zagorzały kawosz boryka się to wyjazd wakacyjny. Niełatwo do auta wraz z rodziną i psem ładować jeszcze ekspres do kawy. Wiadomo, że w uzdrowiskach nasz ulubiony napój może kosztować nadzwyczaj dużo. Do tej pory rozwiązaniem była koszmarna rozpuszczalna namiastka, co u znanych mi smakoszy kawusi powodowało wakacyjny post kawowy. Dziś jednak mamy wyjście i nawet w największej dziczy możemy przyrządzić pachnącą kawę. Służy do tego dripper, a więc wielorazowego użytku filtr do parzenia kawusi. Zasada działania jest podobna jak w ekspresie przelewowym. Dripper może być wykonany z różnych materiałów ale najbardziej efektowne to takie wykonane z porcelany. Porcelanowy dripper jest nie tylko efektywny lecz także estetyczny, a co istotne łatwy w utrzymaniu czystości co jest istotne gdy zamyślamy pić kawusię na polu namiotowym – .

Oczywiście i pośród amatorów kawusi są tacy, którzy kochają gadżety. Tych zapewne zadowoli aeropress a więc próba stworzenia ręcznego ekspresu ciśnieniowego. To rodzaj tuby z filtrami gdzie naciskając tłok niczym w strzykawce tworzy się napór dzięki jakiemu pozyskujemy napar. Aeropress podobnie jak poprzedni opisywany obiekt przyda się wszędzie gdzie nie możemy skorzystać z ekspresu ciśnieniowego – .