Zabawa w inżyniera

Mój wuj jest tak zwaną złotą rączką. Mężczyzną który – jak mi się wydawało w dzieciństwie – jest w stanie skonstruować niemal wszystko, od karmika dla ptaków w ogródku, po meble własnej budowy. Z zawodu wujaszek jest lakiernikiem.

lego technic

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Jest także artystą, skutkiem czego we własnym mieszkanku (poza własnoręcznie zrobionymi meblami) na powale i murach wyrysował osobiste dekoracje (w serwisie). Jak wszyscy w rodzinie jest osobą który lubi relaksować się kombinując. Telewizor niezbyt często jest u wujostwa uruchomiony. W wolnych chwilach znajduje dla siebie coś do roboty. Od lat w długie, jesienne dni para się modelarstwem, co mam wrażenie daje jemu realizować się jako technik. Jak spoglądam co jakiś czas na niego podczas rodzinnej wizyty przy klejeniu modeli spostrzegam w wujaszku chłopca. I zastanawiam się czasem czy wujciowi nie zrobić figla i zakupić mu zestaw Lego Technic.

Mam świadomość, że tego typu suwenir dla sześćdziesięciolatka to dość karkołomny koncept, ale wydaje mi że ucieszyłby się na ten przykład ze zdalnie sterowanego pojazdu: Koparki Volvo L350F. Samochodzik ten został opracowany przez firmę Lego w porozumieniu z wytwórcą rzeczywistej maszyny budowlanej. Odwzorowano najdrobniejsze elementy, nawet niewielkie jak konstrukcja prawdziwego motoru. 11 latek zaciekawiony tym jak skonstruowane są różnorakie aparaty na pewno zestawami Lego Technic będzie zafascynowany. Pozwalają te zabawki na uczenie się przez młodego technika jakim sposobem buduje się istniejące naprawdę pojazdy, z jakich elementów są maszyny wykonane. Ponieważ niektóre miniatury (jak wyżej wymieniona koparka) są samochodzikami zdalnie sterowanymi, mały technik ma sposobność zaznajomienia się z elementami elektromechaniki i elektroniki.

Niewątpliwie istnieją również mniej skomplikowane zabawki z silnikiem „naciągowym”, stosujące do poruszania się zasadę sprężyny. Tak więc dziecko ma sposobność w praktyce zaznajomić się z prawami fizycznymi. Uczy się zatem przy okazji elementów fizyki. Niezaprzeczalnym walorem zestawów Lego Technic jest to, że jeden zestaw to dwa modele. Poza tym niektóre zestawy Lego Technic są wzajemnie kompatybilne, da się je zatem razem z sobą z łatwością łączyć i budować coraz bardziej wymagające aparaty. Tym samym młody technik ma przed sobą coraz to inne bardziej skomplikowane wyzwania. Na pewno zatem nie zanudzi się. Klocki te dedykowane są dla dzieciaczków pomiędzy 11 a 16 rokiem życia. Młodsze pociechy najprawdopodobniej sobie z taką zabawką nie poradzą.