Zespół weselny z centrum wielkopolski

Uroczystość weselna jest jednym z ważkich wydarzeń w życiorysie człowieka i wielce nerwowym. Przynajmniej tak było w mym przypadku. Było to prawdę mówiąc wiele lat temu, jednakże do końca życia będę pamiętał ten chaos zrodzony w mojej chałupie.

Tylko kupowanie

kapela

Autor: James Willamor
Źródło: http://www.flickr.com

garnituru czy butów było miłe. Wybierałem spinki z wyraźną przyjemnością. Cała reszta spraw to już inny rozmiar. Troszkę mnie przerażało wybieranie sali bankietowej, zestawianie menu, bieganie za fotografem, pisanie zaproszeń na ślub itp. problemy. Jak zawsze gdy jestem wykończony trudnym zadaniem do wykonania, oswajam to sobie myśląc o historii.

Chcesz zgłębić więcej informacji na opisywany temat? Więc odsyłam do linka, gdyż odnajdziesz tam wiele interesujących informacji opisujących ten wątek.

Tego rodzaju sposób odskoczni zastosowałem w przypadku zespołu muzycznego z okolic Poznania. Zmęczyło moje uszy wsłuchiwanie się w muzyczne propozycje nowoczesnych grajków, stąd mojej przemęczonej przez muzykę disco polo głowie przypomniało się pojęcie Regionu Kozła. Zasadniczo nie dotyczy to wprost wybieraniu poznańskiego zespołu na wesele. Ponieważ jednakże jest to termin konweniujący z Wielkopolską, a więc myśli były bez wątpienia na miejscu. Tym więcej, że poznańskie zespoły na wesele wykonują utwory typu Disco Polo, którego odległe korzenie sięgają folkloru. Oczywiście wykorzystywane instrumenty w obydwu nurtach muzyki tak drastycznie są różne, że jakby obecny zespół na wesele z Poznania albo z jakiejkolwiek części Polski otrzymał tradycyjne instrumentarium, byłby w stanie z rozpaczy tylko rozryczeć się. Trzeba przyznać, że ta konstatacja nieco uśmierzyła mą znękaną głowę. Pogłębianie znajomości tematu co więcej otwarło mi oczy na różnorodność polskiego folkloru, chyba trochę nie docenianego gatunku. Nie idzie o to, że ładne to są dla ucha nuty, ale w zasadzie o to że teraz wiele z poznańskich zespołów muzycznych ale również z innych regionów gra identyczną melodię.

Chcesz zobaczyć inne równie przydatne sugestie? Jeżeli tak, to zobacz tu, a z pewnością nie odczujesz zawodu.

Odwrotnie było w wypadku starych muzyków ludowych. Istniały znaczne odrębności pomiędzy poszczególnymi regionami a nawet wioskami. Różnice dotyczyły nie tylko instrumentarium ale również tego, czy śpiewano i jak. Można było też spostrzec różnice w szybkości granych utworów między poszczególnymi rejonami a nawet wsiami. Dziś muzyków ludowych można posłuchać na krajowych i lokalnych a nawet internacjonalnych (Tydzień Kultury Beskidzkiej), festiwalach folklorystycznych np. w Kazimierzu Dolnym, Żywcu czy inne mniej popularne.