Wychowywanie dziecka – kilka zasad

Decyzja o posiadaniu dziecka jest decyzją na zawsze. Mama i tata muszą bardzo się zaangażować w ukształtowanie charakteru i zachowań swojej pociechy. Jakie działania podejmować, żeby dziecko było w przyszłości dobrze wychowanym człowiekiem?

dziecko

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Wychowywanie dzieci to jedno z najbardziej pracochłonnych zadań w życiu dorosłych. Rodzicielstwo nie jest sielanką, a wszystkie błędy w wychowaniu będą oddziaływać na całe dorosłe życie dziecka. Istnieją zasady, których stosowanie ułatwia podejście do zagadnienia wychowania. Niezbędna jest zarówno konsekwencja, jak i prawidłowa relacja emocjonalna z pociechą. Miejmy na uwadze, że mały człowiek uczy się życia dzięki nam i jeżeli czegoś mu nie przekażemy, sam nie będzie potrafił znaleźć wzorców dobrych do naśladowania. Trzeba wiedzieć, iż wychowanie dziecka trwa przez cały czas jego dzieciństwa, począwszy od najmłodszych lat – nawet sam okres karmienia piersią – Poofi, aż po okres dojrzewania. Wraz z upływem lat, należy oczywiście dawać dziecku więcej wolności i pozwalać na samodzielne decydowanie o sobie, jednak w dalszym ciągu możemy próbować nakierować dziecko na właściwą ścieżkę, jeśli spostrzegamy, że ma trudności. Należy jednak podkreślić, że to najwcześniejsze lata życia mają największy wpływ na uformowanie ludzkiej osobowości.

Jedną z najistotniejszych rzeczy, którymi należy kierować się przy wychowywaniu dzieci, jest niezmienność reguł. Nie możemy ciągle zmieniać oraz naginać raz ustalonych zasad.

Jeżeli omawiana problematyka Cię żywo fascynuje, to bez grymaszenia kliknij tutaj – to niezwykle ważna witryna (https://zabawekczas.pl/produkty/maskotki,2,1650), która także Cię zaciekawi!

Dziecko powinno mieć pewność, gdzie znajdują się granice, których nie może przekraczać. Nagminne odchodzenie od reguł sprawi, że mały człowiek będzie się czuć zdezorientowany i niepewny, jak powinien postępować. Następną istotną kwestią jest fakt, że dzieci czerpią wzorce ze swego najbliższego, najlepiej im znanego otoczenia. Jeżeli marzymy, aby dziecko postępowało dobrze, było miłe dla innych i z szacunkiem odnosiło się do ludzi, musimy dawać mu dobry przykład własnym zachowaniem. Jeżeli nasze reakcje będą sprzeczne z tym, co mówimy, malec nie będzie chciał robić tego, o co go prosimy, tylko zachowywać się tak, jak zachowują się opiekunowie.

Jeśli prezentowana w tym serwisie tematyka jest dla Ciebie interesująca, to dodatkowo zobacz również pozostałe warte zerknięcia (http://www.collegium-novum.pl/) materiały!

Zobacz także ciekawą stronę o wychowaniu dzieci – link do WWW.

Noworodek z mamą

Autor: Seum Shine
Źródło: http://www.flickr.com
Niezwykle ważne jest, by informacje i zasady dobrego wychowania przekazywać dziecku w prawidłowy sposób: obrazując przykłady oraz spokojnie wyjaśniając. W żadnym wypadku nie wolno stosować przemocy wobec dziecka, natomiast skutecznym postępowaniem jest stosowanie nagród i kar. Przy tym wszystkim nie zapominajmy, że dziecko jest tylko dzieckiem i poza wymaganiami wobec niego, powinniśmy zadbać też o odpowiednią dawkę czułości, beztroski i pełnej śmiechu rozrywki, tak, aby wychować przyjaznego człowieka, ale zarazem nie zepsuć maluchowi pięknych lat dzieciństwa.