Powrót do dziecięcych lat

Wielu z nas to potwierdzi, iż choćbyśmy podróżowali całe życie, choćbyśmy objechali cały świat, a nawet polecieli w przestrzeń kosmiczną są przedmioty, jakie będą przypominać nam o wspaniałości dotychczasowego życia.

Mogą to być miejscówki ze wspaniałych lat dzieciństwa, czyli wspomnienia woni, barw, form. Może to być barwa głosu ukochanej osoby lub widok kilku metrów kwadratowych naszego mieszkania. Nie ma miejsca jak dom – ktoś kiedyś pięknie powiedział i jest to prawda. Nie ma także lepszych wabików oddziałujących na nasze zmysły niźli sprawdzone, ukochane smaki. One dopadną nas wszędzie, nieważne, gdzie poniesie nas życie.

Na odnotowanie zasługują różne smakowitości, dość często zaskakujące i dość oryginalne, jednak każdy z nas ma własne wspomnienia i odczucia. Istnieją jednak tego typu smaki o jakich wielu myśli z wielkim sentymentem. Weźmy na przykład takie smaczne pączki. Kto nie lubi, ręka w górę? Coś mało tych rąk w górze. Pamiętasz pierwszy raz, gdy zajadałeś się pączkiem, takiego z prawdziwej piekarni, nie z marketu, takiego, który nie tak łatwo dostępny, jak teraz, tak po prostu, na jakiego tak bardzo czekałeś. Gdybyś poczuł w tym momencie jego aromat co byś zrobił?

ciastka

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Instynktownie począłbyś go poszukiwać? Być może tak, pewnie wróciłbyś w te dni, kiedy po raz pierwszy go skosztowałeś. Może byś zapomniał o tych dniach, lecz pewnie kojarzyłoby Ci się to raczej przyjemnie.

Z czego to się bierze? Wiadomo, wszystko zachowane jest w mózgu. Identycznie, jak traumatyczne przeżycia uaktywniają się w różnorodnych sytuacjach, nieprzyjemne doznania, które coś nam przypominają, tak samo te przyjemne wspomnienia dają o sobie znać. Mózg rządzi całym układem nerwowym i jest odpowiedzialny za to jak działają zmysły, także powonienia. Ciekawym jest, że niektóre firmy wyspecjalizowały się w takim zabiegu serwując na przykład miłą ścieżkę dźwiękową, która pomaga nam robić większe zakupy lub wypuszczając aromaty, jakie zachęcą nas do wstąpienia na coś dobrego. Dzieje się to w wielu miejscach, nieważne czy spędzamy wczasy nad morzem czy będąc w Warszawie może weszliśmy do jakiejś kawiarni na Kabatach, chociażby sieci Sweet Home – w wielu tego typu miejscach, możemy być zaskoczeni znajomą muzyką, bliskim nam aromatem, co razem daje cudowny klimat. Chcąc czy nie, uczestniczymy w tej miłej dla nas, jak i dla właściciela lokalu grze.