Wszystko co najistotniejsze związane z karmieniem noworodka. Poradnik informacje dla przyszłych matek

Karmienie noworodka to nie zawsze przemiła rzecz. Nie rzadko zjawisku temu wtórują rozmaite bolączki tj.: pękanie brodawek, nawał mleczny, zapalenie gruczołów sutkowych.
Pęknięcie brodawek komplikuje karmienie noworodka. Pęknięcia brodawek zazwyczaj spowodowane są brakiem przygotowania ich do podwyższonego niż zwykle użytkowania.

matka i dziecko

Autor: Ceba Baby
Źródło: Ceba Baby
Gdy urodzi się już nasza kruszyna, nie mamy jeszcze wprawy w serwowaniu piersi. Zdarza się, że podajemy bobasowi nieprawidłowo i wtedy ssie sam sutek- . Trafne karmienie noworodka to zaserwowanie mu piersi, tak aby napełniło mu całą buzię z sutkiem leciutko skierowanym w stronę podniebienia. Co można zrobić aby ukoić te przykre objawy?

Przed karmieniem i po należy przemyć sutki sterylną gazą, potem zasuszyć. Można skropić własnym pokarmem, ponieważ ma ono właściwości gojące i zabliźniające, można też użyć kosmetyku zwilżającego brodawki sutkowe. Ulgę też sprowadzi stosowanie jednorazowego użytku wkładek laktacyjnych i wymiana ich miernie co godzinę, tak aby pierś była czysta i sucha. Jeśli to nie przyniesie ulgi należałoby udać się do lekarza.

Nawał mleczny oznacza, że karmienie noworodka odbywa się w sposób niewłaściwy, tzn. że dziecko jest z rzadka dokarmiane, że piersi nie są opróżniane do końca. Przejawy złagodzi masaż ciepłym natryskiem przed karmieniem, zimne kompresy pomiędzy karmieniami, odessanie pokarmu laktatorem po karmieniu, aby pierś była odessana do ostatka.

Noworodek

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com

Zakażenie gruczołów sutkowych spowodowane jest zaleganiem pokarmu w piersiach.

Poszukujesz dodatkowych treści, żeby pogłębić swą wiedzę na ów temat? Zapraszamy do następnego wpisu. Wyszukasz go na portalu (https://scenariuszzycia.pl/wibracja-imienia/) pod linkiem.

Przejawia się gorączką, niekiedy bólami mięśni, stwardnieniem a niekiedy zaczerwieniem piersi, temu wszystkiemu współtowarzyszy potężne przemęczenie rogal do karmienia. Aby uniknąć tych przeszkód, trzeba przystawiać dziecko częściej do karmienia, ściągać resztki pokarmu samodzielnie, rozmasowywać dolegliwe miejsce podczas karmienia i po, masaż należałoby rozpocząć od klatki piersiowej i doprowadzić w kierunku sutków.

Co by o tym nie mawiać karmienie noworodka piersią polepszy się w czasie 6-8 tygodni. Warto przeczekać ten oporny okres, pożytek jakie za sobą niesie są nieoszacowane.