Czapka dla dzidziusia – czym okryć głowę małego dziecka?

Czapka, kapelusz czy też chusta – to okrycia głowy, jakie w większości wypadków kupujemy dla oseska. Ale czy z pewnością wiemy, kiedy jakie nakrycie głowy wkładać? I na co zwracać uwagę w trakcie sprawunków, ażeby dobrze je dopasować? Przeczytaj, kiedy czapeczka jest niezbędna, a kiedy możesz jej niemowlęciu nie wkładać.
Gdy skonfrontujesz wymiary główki bobaska z wielkością całego jego ciała, prawdopodobnie zauważysz, że jest ona nieproporcjonalnie wielka.

gry planszowe

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com
A jest tak dlatego, że to właśnie główką dziecko toruje sobie drogę na świat. Duża głowa chroni delikatne kości ramion a także obojczyków przed uszkodzeniami, do których mogłoby dojść, kiedy dziecko przeciska się poprzez kanał rodny. Ale jest także i druga strona medalu. Po urodzeniu się niemowlę ma nie do końca efektywny system termoregulacji, stąd też przez głowę trwoni dużo ciepła. By ustrzec latorośl przed wyziębieniem, musimy ją zatem należycie ochraniać – najlepiej czapką.
Jeszcze niedawno pokutował zwyczaj, żeby niemowlętom do czasu ukończenia trzech miesięcy życia wkładać czapeczkę w mieszkaniu. Dziś wiemy, iż nie ma takiej konieczności, a czasem jest to wręcz szkodliwe, albowiem niemowlę leżące w czapeczce w mieszkaniu, szczególnie w nagrzanym pomieszczeniu, jest w stanie się przegrzać.

Czy rozpatrywana tematyka bardzo Cię zaintrygowała? Jeżeli tak, to kliknij ten link, a tam zobaczmy także (https://scootive.pl/hulajnogi-wyczynowe) pokrewne teksty.

Możemy jednak uczynić wyjątek i wkładać maleństwu czapkę po kąpieli, na około 30 minut – lecz tylko wówczas, jeśli kąpiecie szkraba w nagrzanej toalecie, a potem przenosicie do o wiele od niej chłodniejszego Wnętrza. Muszą to być jednakże czapki dla noworodka cienkie – najodpowiedniej wykonane z bawełny, jaka przepuszcza powietrze Szukasz najlepszych czapek dla noworodków?.

Czapka musi doskonale lgnąć do głowy, ale nie może być zbyt ciasna, by nie uciskała głowy bobasa oraz nie zostawiała na jego główce bolesnych odcisków. Czapki zimowe dla dziewczynki mogą zostać uszyte również z bawełny, jednak z o wiele grubszej tkaniny.