Czapki dla maluchów

Po przybyciu na świat maluszek ma nie całkiem funkcjonalny układ termoregulacji, toteż przez główkę traci dużo ciepła. Aby ustrzec malucha przed wyziębieniem, trzeba ją porządnie ochraniać, najlepiej stosowną czapką.

Czapka – odkryj serwis – dla noworodka musi być cienka i lekka, uszyta z bawełny, która przepuszcza powietrze. Czapeczka powinna dobrze przylegać do główki, lecz nie może być nazbyt ciasna, by nie ściskała główki dziecka i nie zostawiała na jego skórze przykrych nagniotków. Może być wykończona ściągaczem, lecz powinien on być lekki. Krój czapeczki nie ma większego znaczenia, lecz należy dbać o to, by zasłaniała czoło i uszy. Czapeczka może być wiązana pod szyją na troczki, chociaż nie jest to konieczne.
Czapki dla chłopców, kapelusiki, czy chusteczki są potrzebne, a wręcz nieodzowne w gorące dni, przy pełnym słońcu, w szczególności w godzinach, gdy słońce grzeje najbardziej, ma wówczas za obowiązek ochraniać główkę malucha przed przegrzaniem.
Czapka dla noworodka

Autor: Shermond Schoberg
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas werandowania, lub na spacerze bobas musi mieć opatuloną główkę. Im chłodniej, tym czapeczka winna być cieplejsza i szczelniej otaczać uszy. W cieplejsze jesienne i wiosenne dni niemowlakowi i mniejszemu dziecku zakładamy czapkę bawełnianą, starsze niemowlę powinno mieć natomiast kapelusik, chustkę. W zimne dni nieodzowna jest czapka – czapka dla noworodka.

Najlepiej taka, która przystaje do główki, lecz jej nie ciśnie, posiada poboczne osłonki na uszy i można ją umocować pod brodą malucha w taki sposób, aby nie spadła. Sprawdzają się zarówno czapki pilotki, jak i normalne, z polaru, czy też grubo plecionej bawełny.