Polskie wino – gdzie powstaje i jaka jest jego jakość?

Gdy myślimy o produkcji wina, do głowy przychodzą nam takie kraje, jak Francja, Hiszpania, czy Włochy. Jednakowoż w Polsce z roku na rok jest coraz więcej winnic, oferujących znakomite, krajowe alkohole. Nie jest to łatwy biznes, szczególnie, że Polacy piją najmniejsze ilości wina w całej Europie, lecz warto lepiej zapoznać się z tym tematem i – na wzór innych Europejczyków – zająć się enoturystyką.

winogrono

Trzeba podkreślić, że winnice w Polsce są ciągle w fazie rozkwitu. Ten biznes potrzebuje znacznych nakładów inwestycyjnych, ale przede wszystkim – wielu lat, zanim uzyska się zaplanowany rezultat i zacznie się produkować wino. Warunki klimatyczne Polski przyczyniają się do tego, iż prowadzenie winnicy wcale nie jest bezproblemowe, a doświadczenia dotychczasowych wytwórców dowodzą, że najlepiej działają nieduże winnice. Najwięcej winnic skupia się w okolicach Podkarpacia, dość dużo znajdziemy ich także w dolinie Wisły. Coraz więcej winnic stawia na enoturystykę, czyli możliwość zwiedzenia winnicy, relaksu w jej otoczeniu, uczestniczenia w warsztatach, czy degustacjach. Na miejscu można także zaopatrzyć się bezpośrednio u producenta w wyjątkowe wino.

Winnice w Polsce przeżywają właWinnica (witryna internetowa)wój rozkwit, którego rezultaty będzie można zaobserwować za kilka lat. Już w tej chwili najlepsze polskie trunki można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach i w ekskluzywnych restauracjach. Niestety, warunki pogodowe, utrudnienia prawne i znaczny koszt prowadzenia winnic sprawiają, że rodzime wina (zobacz: wina australijskie) nie należą do najtańszych.

skrzynka wina

Autor: Nicole Rugman
Źródło: http://www.flickr.com

Warto jednak w wyjątkowych okazjach pozwolić sobie na trochę luksusu i nabyć butelkę polskiego wina, ponieważ światowi eksperci oceniają nasz polski alkohol jako szczególnie pyszny. Jeśli chcemy zapoznać się z ofertą polskich winnic, dobrym pomysłem jest udać się na organizowane w każdym roku targi winiarstwa – spotkamy tam większość polskich producentów wina, będziemy mogli zapoznać się z ofertą oraz skosztować najlepsze polskie wina . Inną metodą na pozyskanie informacji o rozmieszczeniu winnic i o wytwarzanych przez nie alkoholach można wyszukać w internecie. W sieci znajdziemy sporo portali poświęconych tematyce polskiego winiarstwa oraz prezentacje poszczególnych winnic.