Z jakiego powodu zapłodnienie in vitro budzi wciąż tak wiele kontrowersji?

Posiadanie przez nas dzieci jest z pewnością marzeniem sporej części naszego społeczeństwa. Jest to bowiem w pewnej mierze nasza samoistna kolej rzeczy, która ma miejsce w czasie naszego życia. Niestety w pewnych przypadkach zdarzają się sytuacje niepłodności pary, co rzecz jasna skreśla ich możliwości na posiadanie potomstwa przy użyciu naturalnych metod zakładania rodziny.

Medycyna nie pozostaje pomimo tego obojętna na tego rodzaju zapotrzebowanie społeczeństwa, czego skutkiem jest opracowana i częściej stosowana znana metoda, którą jest zapłodnienie in vitro. Jest to metoda, która otwiera przed nami okazałe możliwości leczenia niepłodności par. Niemniej jednak wciąż słychać mnóstwo głosów krytycznych, które wypowiadają się jednoznacznie negatywnie na temat tego sposobu leczenia. Chociaż w większości wypadków jest ona zupełnie zdrowa i bezpieczna dla matki, jak i dla dziecka, to pomimo tego wciąż rodzi wiele emocji. Dlaczego zatem ten przedmiot jest tak niezwykle gorąco komentowany?

Na początku trzeba pokrótce przedstawić zapłodnienie in vitro. Jest to zabieg, który w swojej podstawie opiera się na nienaturalnym doprowadzeniu do związania się komórek jajowych z nasieniem mężczyzny. Jest to tak zwana technika rozrodu wspomaganego, która w dużej mierze opiera się na zapłodnieniu pozaustrojowym. Istotnym źródłem emocji wobec takiego rozwiązania jest konieczność wykorzystania wielu embrionów, co jest niebywale krytykowane przez przedstawicieli branży także medycznej, jak i etycznej (zobacz na stronie na ).

W tym miejscu wskazane jest również odnotować, że zapłodnienie in vitro w szeregu przypadków rozważane jest jako krańcowa metoda na pokonanie kłopotów bezpłodnej pary. Opracowano bowiem kilka innych terapii, które także mogą wywołać oczekiwany rezultat. Niestety coraz częściej spotykamy się z przypadkami bezpłodności mimo zastosowania efektywnego leczenia. W takich wypadkach zapłodnienie in vitro wydaje się być wyłączną racjonalną metodą posiadania dzieci. Zdecydowanie się na tego typu zabieg jest w zasadzie kwestią osobistą, jaka powinna zostać w razie potrzeby wnikliwie przez nas przemyślana. Pod żadnym pretekstem nie możemy w następstwie tego potępiać par, które zdecydowały się na takie rozwiązanie.