Co obecnie opłaca się studiować?

Ostatnio w Polsce znacznie zwiększył się odsetek osób studiujących na uniwersytetach. Powszechne stało się bowiem zdanie, że tylko osobom z wykształceniem uda się zdobyć wysoko płatną posadę. Niestety nie zawsze jest to prawdą. Niejednokrotnie wychodzi na jaw, że jest w Polsce duża liczba ludzi o wyższym wykształceniu na danym kierunku i większość z nich pozostaje bezrobotna. Ma to miejsce w szczególności w przypadku niektórych kierunków o charakterze humanistycznym, na które jest bardzo dużo chętnych.

Studenci

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Ogólnie więcej jest kandydatów na kierunki tego typu niż na przykład na politechniki. Z kolei wielu absolwentów politechnik wyjeżdża za granicę, gdyz tam praca w określonym zawodzie jest dużo bardziej opłacalna niż w Polsce. Poza tym coraz chętniej wybierane są kierunki nowe, takie jak przykładowo oligofrenopedagogika (link do opisu). Pod tym obco brzmiącym określeniem kryje się nauczanie osób niepełnosprawnych umysłowo, a zatem na przykład nauczanie dzieci z zespołem Downa.

książki

Źródło: http://www.sxc.hu/

Chętnie wybierane kierunki
Jak już zostało wspomniane, często wybierane są kierunki bardziej humanistyczne. Ostatnio ogromnie popularne stało się między innymi kulturoznawstwo.

Jeśli poszukujesz podobnych danych na omawiane zagadnienie, znajdziesz je na pewno po przejściu do serwisu, zatem nie wahaj się tylko kliknij tutaj.

Stałą popularnością cieszy się filologia polska oraz filologie obce. Poza tym w ramach uniwersytetów jest wielu studentów studiujących prawo. Należy ono do fakultetów o wyższym stopniu trudności, jednak częściej pozwala na uzyskanie dobrej posady w przyszłości. Jeżeli chodzi o uczelnie techniczne, jednym z najchętniej wybieranych kierunków jest informatyka (sprawdź dlaczego). Dzieje się tak ponieważ aktualnie właściwie w każdej branży przydają się ludzie obeznani z technologiami komputerowymi oraz programiści.

Zaintrygowały Cię treści podane w naszym tekście? Jeśli tak, to czytaj także matura z informatyki 2021 analogiczne informacje, tyczące się tego sektora. Zachęcamy Cię do przeczytania do nowej witryny.

Informatykę można studiować również w ramach uniwersytetu, jednak sposób nauczania jest odrobinę inny.

Studia podyplomowe (zobacz WSZ Edukacja)
Ciekawą możliwością dla studentów nie planujących robienia doktoratu są studia podyplomowe. Często bowiem oferują one takie kierunki, których nie ma na żadnej uczelni w standardowym trybie studiów. Tą metodą można też otrzymać dodatkowe wymagane wykształcenie do określonego stanowiska, przykładowo do pracy w bibliotece szkolnej, w której wymagane jest wykształcenie bibliotekarskie oraz pedagogiczne.