Polskie wino – gdzie powstaje i jaka jest jego jakość?

Gdy myślimy o produkcji wina, do głowy przychodzą nam takie kraje, jak Francja, Hiszpania, czy Włochy. Jednakowoż w Polsce z roku na rok jest coraz więcej winnic, oferujących znakomite, krajowe alkohole. Nie jest to łatwy biznes, szczególnie, że Polacy piją najmniejsze ilości wina w całej Europie, lecz warto lepiej zapoznać się z tym tematem i – na wzór innych Europejczyków – zająć się enoturystyką.

winogrono
Trzeba podkreślić, że winnice w Polsce są ciągle w fazie rozkwitu. Ten biznes potrzebuje znacznych nakładów inwestycyjnych, ale przede wszystkim – wielu lat, zanim uzyska się zaplanowany rezultat i zacznie się produkować wino. Warunki klimatyczne Polski przyczyniają się do tego, iż prowadzenie winnicy wcale nie jest bezproblemowe, a doświadczenia dotychczasowych wytwórców dowodzą, że najlepiej działają nieduże winnice. Najwięcej winnic skupia się w okolicach Podkarpacia, dość dużo znajdziemy ich także w dolinie Wisły. Coraz więcej winnic stawia na enoturystykę, czyli możliwość zwiedzenia winnicy, relaksu w jej otoczeniu, uczestniczenia w warsztatach, czy degustacjach. Na miejscu można także zaopatrzyć się bezpośrednio u producenta w wyjątkowe wino.

Winnice w Polsce przeżywają właśnie swój rozkwit, którego rezultaty będzie można zaobserwować za kilka lat. Już w tej chwili najlepsze polskie trunki można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach i w ekskluzywnych restauracjach. Niestety, warunki pogodowe, utrudnienia prawne i znaczny koszt prowadzenia winnic sprawiają, że rodzime wina (zobacz: wina australijskie) nie należą do najtańszych. Winnica (witryna internetowa)


Inne artykuły

Jeżeli lubisz degustować wino, przeczytaj, czy Polska może cię zaskoczyć w tej kwestii

tace
Redaktor: Blomus
Na podstawie: Blomus
Gdy ktoś wspomina o winie, odruchowo myślimy: Hiszpania, Bułgaria, Australia, Włochy. Kiedy inna osoba wspomina o winnicach, momentalnie myślimy Toskania. A co z naszym krajem? Czy na naszych terenach także można wyprodukować wyśmienite wino? Czy polska produkcja sprowadza się jedynie do przydomowych ogródków?

skrzynka wina
Redaktor: Nicole Rugman
Na podstawie: http://www.flickr.com
Warto jednak w wyjątkowych okazjach pozwolić sobie na trochę luksusu i nabyć butelkę polskiego wina, ponieważ światowi eksperci oceniają nasz polski alkohol jako szczególnie pyszny. Jeśli chcemy zapoznać się z ofertą polskich winnic, dobrym pomysłem jest udać się na organizowane w każdym roku targi winiarstwa – spotkamy tam większość polskich producentów wina, będziemy mogli zapoznać się z ofertą oraz skosztować najlepsze polskie wina . Inną metodą na pozyskanie informacji o rozmieszczeniu winnic i o wytwarzanych przez nie alkoholach można wyszukać w internecie. W sieci znajdziemy sporo portali poświęconych tematyce polskiego winiarstwa oraz prezentacje poszczególnych winnic.
2020-02-27 14:21:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.