Co de facto znaczy pojęcie integracja zmysłowa?

Integracja sensoryczna to pojęcie, które formułuje należytą organizację bodźców, innymi słowy wrażeń sensorycznych, które napływają przez receptory. Oznacza to więc, iż nasz mózg należycie odbiera każde bodźce, które nadchodzą do niego poprzez nasze zmysły, to znaczy wzrok, słuch, dotyk, równowagę lub także kinestezję.

Nasz mózg realizuje zidentyfikowania bodźców, które do niego przybywają oraz na ich podstawie tworzy dobrą, poprawną reakcję organizmu. Jest ona nazywana reakcją adaptacyjną. Integracja sensoryczna rozpoczyna się już od okresu płodowego oraz utrzymuje się do blisko siódmego roku życia dziecka. Jeśli ustalone zdolności nie zostaną poprawnie rozwijane we wczesnych okresach u dziecka, wtedy mogą pojawić się istotne problemy i trudności w zgodnym działaniu oraz zachowaniu dziecka.

Integrację sensoryczną wolno teraz podzielić na cztery rozmaite stadia, w każdym stadium wolno wyróżnić inny typ rozwoju. Przykładowo w stadium pierwszym można zaobserwować rozwój reakcji równoważnych lub też integrację odruchów, a w stadium drugim wyróżnia się rozkwit modela ciała, koordynacji czy budowanie należytej postawy. W stadium trzecim następuje rozwój ruchów dowolnych i bardziej drobiazgowych, oraz także współdziałanie zmysłów.

integracja sensoryczna dziecka
Na podstawie: sxc.hu
Za to w stadium czwartym można wyróżnić na przykład ożywienie zdolności do liczenia, czytania, pisania itd., a także specjalizację mózgową, to znaczy przewagę stronną ciała. Dziś integracja sensoryczna jest rodzajem na udoskonalenie umiejętności nauczania (czytaj o integracji sensorycznej w soyer), masa miast oferuje terapię integracji sensorycznej. Terapia jest sympatyczna dla dziecka, bo odbywa się poprzez zabawę. Zdoła ona sprowadzić mnóstwo wartościowych korzyści i polepszyć procesy oraz stymulować zmysły u dziecka.


Inne artykuły

Fenomenalne akcesoria i zabawki dla dzieci w sklepach internetowych

niemowlę
Redaktor: Donnie Ray Jones
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na pewno przyjście dziecka na świat jest bardzo ważkim wydarzeniem, do którego rodzice przygotowują się przez nadzwyczaj długi okres. Ważną rzeczą, o jaką trzeba zadbać znacznie wcześniej, jest kupowanie wyprawki dla maluszka.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.