Język polski w szkole i w domu

Jednym z najbardziej znaczących przedmiotów, wykładanych w polskich placówkach oświatowych jest język ojczysty. Jest jednocześnie przedmiotem, na który poświęca się bardzo wiele lekcji, podobnie jak przykładowo na matematykę. W pierwszych latach edukacji język polski pozwala na rozwijanie i doskonalenie nabytych umiejętności czytania i pisania. Ogromny nacisk kładzie się wówczas na poprawność językową i naukę zasad gramatycznych polszczyzny.
Zdolność czytania trenuje się w klasach poprzez głośne odczytywanie tekstów. Jest to również czas zapoznawania się z podstawowymi formami literatury, najczęściej występującymi w postaci bajek i baśni. Na kolejnych etapach uczniowie poznają coraz bardziej „poważne” teksty literackie w ramach określonego zbioru lektur. Jeżeli chodzi o język polski liceum to z kolei już w większości przygotowania do matury. Przewidują one naukę do egzaminu pisemnego, w skład którego wchodzi również znajomość literatury, jak również wygłoszenie prezentacji o wybranym przez siebie zagadnieniu na egzaminie ustnym.

Inne artykuły

Kursy do matury - cudowne przygotowywanie się do ważnego egzaminu dojrzałości

Egzamin maturalny
Redaktor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Matura to bardzo istotny egzamin, który zdoła zadecydować o naszej przyszłości. Nic zaskakującego w tym, że masa maturzystów niesłychanie denerwuje się tym egzaminem. Taki stres zdoła być ogromnie niesprzyjający, w związku z tym pożądane byłoby go zminimalizować.


Formy nauki języka
studia
Na podstawie: http://www.sxc.hu/
Dla małych dzieci kontakt z językiem jest bardzo ważny. Z tego powodu między innymi tak niezbędne jest wspólne czytanie w rodzinie. Dzięki temu pociecha może oswoić się z językiem jeszcze nim samo nauczy się nim w pełni posługiwać. Gramatyka i ortografia jest natomiast ćwiczona poprzez zróżnicowane zadania oraz dyktanda, które część rodziców przygotowuje swoim pociechom w domu, a na pewno często występują w ramach lekcji szkolnych. Po opanowaniu umiejętności czytania dzieci mają następne bardzo istotne źródło styczności z polszczyzną, jakim są książki, a na dzień dzisiejszy również witryny WWW. W okresie szkolnym z kolei zdarza się niekiedy, że uczniowie mają kłopoty z nauką. Dlatego frazy w rodzaju „korepetycje język polski” są powszechne w Internecie i umożliwiają otrzymanie wielu rezultatów.

Edukacja za pośrednictwem sieci Nauka oraz dokształcanie w zakresie języka polskiego może się odbywać również za pośrednictwem sieci. Między innymi można tam wyszukać rozmaite sprawdziany do własnoręcznego wypełniania, dotyczące tego rodzaju kwestii jak literatura czy ortografia. Nauka polskiego online to metoda niezwykle nowoczesna i komfortowa. (Więcej unikalnych informacji na ten temat - tu).
Redaktor: k.s.
2018-06-21 16:20:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.