W jaki sposób wybrać doskonałą placówkę wychowawczą dla trzylatka?

Wybierając placówkę dla brzdąca, zwykle kierujemy się praktycznymi względami (przykładowo odległość od mieszkania) oraz wychowawczymi (zależy nam, ażeby brzdąc miał rytmikę etc).


Lecz ważniejsze jest to, ażeby przedszkole było dla czterolatka miejscem przyjaznym.


Jak je zidentyfikować? Czterolatek powinien się czuć bezpiecznie. To jego fundamentalna emocjonalna potrzeba, jaką zaspokajają rodzice a także bliscy. Stąd ich obecność w czasie przedszkolnej adaptacji będzie niezbędna. Adaptacja to proces, w jakim dziecko stopniowo obdarza ufnością nowe miejsce i osoby. Śmielszym berbeciom starczą niekiedy dwa dni, by poczuć się pewnie. Drugie czasem dopiero po kilku tygodniach zdolne będą do rozłąki, a i to jedynie na chwilę.


Zaproszenia ręcznie wycinane - Paper Flower Art, Bogna Trętko
Redaktor: Weselni Paparazzi
Na podstawie: abcslubu.pl


W wielu przedszkolach organizuje się okresowe spotkania dla czterolatków i ich rodziców. Uczestnicząc w zajęciach, dzieci poznają nowiutkie miejsce jak też obowiązujące w nim reguły. Trzylatek potrzebuje czasu, aby zrozumieć obyczaje grupowego życia. Powinien wiedzieć, o co trzeba się spytać pani, w jaki sposób wyglądają posiłki, w jaki sposób porządkuje się zabawki. W czasie adaptacji może się tego nauczyć. Jeśli te spotkania nie wystarczą, by nasze dziecko zadomowiło się w nowym miejscu, rodzice powinni móc towarzyszyć mu również po rozpoczęciu roku szkolnego. Dziecko musi decydować, czy, co oraz jak wiele je. Nie wolno go nagabywać ani nakłaniać.


Inne artykuły

Co gwarantuje posłanie dziecka do przedszkola i dlaczego należałoby to robić?

Głowa
Redaktor: Beth Scupham
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tego typu placówki gwarantują bezpieczny rozwój wszystkim swym podopiecznym. Wszystkie dzieciaki traktowane są podmiotowo. Spędzanie czasu w przedszkolu sprawia, że dziecko czuje się kochane i szczęśliwe.


Przedszkole powinno zapewnić mu stały dostęp do wody. Dziecko wymaga zdrowej Diety, lecz nic na siłę. Karmienie kogoś mimo woli jest gwałceniem jego nietykalności cielesnej.
2018-01-18 09:50:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.