Profesjonalne nawierzchnie na place zabaw.

Place zabaw to często jedyne miejsce, w którym dzieci spędzają wolny czas. Jeśli opiekunów nie stać na wysyłanie swoich pociech za zajęcia nadobowiązkowe, podwórko pod blokiem to dla nich dobra sposobność, aby przebywać na nim wraz z innymi dziećmi. Jednak aby miejsce to było w sam raz do zabawy, obok umieszczonych tam drabinek, huśtawek, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć pełne przekonanie, że zezwalając bawić się swoim dzieciom na podwórku, nie stanie im się krzywda.
Poszczególne elementy i pułap ich rozmieszczenia powinien być właściwie odpowiedni do właściwiej grupy użytkowników. Dorośli muszą pamiętać o tym, żeby umieszczać dzieci na sprzętach dostosowanych do ich wieku. Na placach zabaw systematycznie dochodzi do wypadków wynikających ze złej konstrukcji urządzenia lub wadliwego podłoża. Regulacje ustawowe obejmują normy, jakie muszą spełniać strefy bezpieczeństwa między poszczególnymi urządzeniami i tworzywa, z których powinno być zrobione podłoże. Odpowiednie nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania wielu groźnych sytuacji.

Ogrodowy plac zabaw
Redaktor: Rubber Mulch
Na podstawie: http://www.flickr.com
Najczęściej spotykamy się z placami zabaw, które sa wyposażone w typowe podłoże. Trawa, piasek, kora drzew są najtańszym materiałem amortyzującym. Jednak nie da się wykorzystać go do ogółu placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być powiększony, mieć elementy umieszczone na sporej wysokości, w tym wypadku lepszym rozwiązaniem będą nawierzchnie syntetyczne. Wymogi, w sprawie stosowanych surowców definiuje europejska norma EN1177.

Inne artykuły

Placyk zabaw bajkowe miejsce, gdzie każde dziecko w czasie zabawy może rozwinąć sprawność ruchową

przykład domku letniskowego z ogrodem
Redaktor: Gina Paulucci
Na podstawie: http://www.flickr.com
Placyki zabaw stały się obecnie pięknymi i kolorowymi miejscami, na jakich dzieci uwielbiają się bawić, a dorośli mogą spokojnie odpocząć na ławce. Ogrodzony i zielony od trawy, w ważniejszych punktach wyłożony tartanową nawierzchnią taki placyk daje możliwość harców bez niebezpieczeństwa poważniejszych otarć czy złamań.


Wszystek typ nawierzchni ma swoje wady i zalety. Do często wymienianych konstrukcji podłoża, obok naturalnych, należą także te w formie zielonych mat, spotykane najczęściej jako sztuczna trawa. Do jej walorów można uwzględnić przystępność z jaką przystosowuje się do naturalnego podłoża. Ponadto nie kruszą się ani nie ulegają innym zniszczeniom. Wspólne place zabaw głównie podłożesztuczne. Jest to spowodowane dużą możliwością używania syntetyków na beton, asfalt, kostkę oraz niskim kosztem utrzymania. Ważnym składnikiem tego typu powierzchni jest klej poliuretanowy (np. http://interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe). Ta doskonała warstwa łącząca jest nieoceniona przy innych pracach budowlanych i instalacyjnych. Łączy ze sobą wszelkie rodzaje materiałów, produkując wytrzymałe na czynniki zewnętrzne spoiny.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.