W jaki sposób bawić się z pociechą

Każdemu rodzicowi zależy na tym, by dziecko czyniło postępy w rozwoju jak najlepiej. Uczymy dzieci stawiania literek, czytania, liczyć, poruszać się w świecie.
Robimy to na mnóstwo sposobów. Jednym z bardziej znanych jest interesowanie pociechy edukacyjnymi zabawkami. Jakie zabawki edukacyjne są ostatnimi czasy chętnie kupowane? Tak naprawdę parę, niektóre z nich z pewnością pamiętamy ze swojego dzieciństwa.

zabawki edukacyjne dla dzieci
Redaktor: Sakena
Na podstawie: http://www.flickr.com
Najpierw lalki szmaciane. Wielu z nas je pamięta. Tego typu lalki są o wiele lepsze niż takie robione z plastiku czy sztucznych materiałów głównie z tego powodu, że nie są twarde i nawet małe dziecko nie wyrządzi sobie nimi krzywdy. Kolejny plus – można używać ich do rozwijania wyobraźni. Zaproponujmy dziecku żeby opowiedziało historyjkę o tej lalce. Lalka może być kimkolwiek – księżniczką, nauczycielką, lekarką. Jeżeli mamy zdolności manualne możemy przygotować jej ubranka wedle tego co o postaci opowie nam dziecko.

Kolejna niezwykle popularna zabawka to różnego rodzaju gry memory, czyli gry pamięciowe. Zazwyczaj to komplet kartoników z obrazkami. Każdy obrazek występuje na dwóch kartonikach a zadaniem gracza jest zbieranie par. Gra ćwiczy zapamiętywanie w którym miejscu położony jest kartonik z którym rysunkiem i niezwykle pomaga w rozwoju. To również wspaniały pomysł na rodzinne spędzenie kilku godzin, na przykład gdy pada deszcz (link do artykułu o grach logicznych).

Furorę od jakiegoś czasu robią klocki magnetyczne. Budowle z nich zbudowane trudniej zburzyć, niż takie ze standardowych klocków, właśnie przez to, że mają wbudowane magnesy. Dziecko może tworzyć z nich wysokie konstrukcje. Najczęściej do zestawu klocków dołożony jest obrazek przedstawiający to, co da się z nich skonstruować. Klocków jest wiele rodzajów. Od dużych dla małych dzieci, po małe dla już podrośniętych – sześcio-, siedmioletnich.

Także dla starszych dzieci przeznaczone są zabawki edukacyjne. Wspomagają rozwój widzenia przestrzennego, ale też kształcą takie umiejętności choćby ocenę odległości, prędkości itp. Wymagają także pewnego rodzaju zdolności manualnych, by poradzić sobie z obsługą pilota (interesujący wpis).

Jeśli odpowiednio zainteresujemy malucha i będziemy przeznaczać czas na zabawę z nim, tak na dobrą sprawę każda zabawka może być edukacyjna. Nawet prosty kijek może się sprawdzić w tej roli. Wszystko zależy wyłącznie od naszej inwencji.
2019-09-24 14:26:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.