Jeżeli lubisz degustować wino, przeczytaj, czy Polska może cię zaskoczyć w tej kwestii

Gdy inna osoba mówi o winie, odruchowo myślimy: Hiszpania, Gruzja, Chile, Argentyna. Kiedy inny człowiek mówi o winnicach, odruchowo myślimy Toskania. A co z Polską? Czy na rodzimych terenach również można wyprodukować wyśmienite wino? Czy rodzima produkcja sprowadza się tylko do przydomowych miniplantacji?
kieliszki
Redaktor: Rosendahl
Na podstawie: Rosendahl
Nasi rodacy od zawsze uprawiali winorośla. I od zawsze produkowali wino. Na ogół było to jednak łączone z przydomowymi ogrodami. Prawdziwi smakosze wina, wiedzą jednakże dobrze, iż polskie winnice (odkryj więcej) są i mają się doskonale (choć za wielką aferę rodzimi winiarze uważają nieprzychylne ustawodawstwo, przez które oficjalnie tylko kilka, kilkanaście osób produkuje wino z akcyzą).

Najwięcej jest ich na terenie małopolskim, Podkarpacia i w tzw. regionie przełomu Wisły. Kilka jest w okolicy Zielonej Góry i na Dolnym Śląsku. Wszyscy to pasjonaci. I choć nasz kraj nie rozpuszcza pogodą (niestałe warunki), producenci niezmiennie stoją przy swoim – pragną robić pod każdym względem doskonałe wino. Sprawdź szczegóły: polska Winnica dwie granice.

W Rzeczpospolitej organizuje się wiele festiwali wina, na których ludzie mają szansę poznać przeróżne smaki tego doskonałego alkoholu. Wina mlode, wytrawne, bądź z nutką goryczy,jak również wina musujące – wybór okazuje się wszelaki. Na takich imprezach prezentują się zarówno duże polskie winnice, jak i regionalni mali producenci. A jak wielu w RP jest amatorów? Ciężko stwierdzić. Należy jednak zauważyć tendencję Polaków do wytwarzania wina samodzielnie. Przydomowy ogród i kilka butli w piwnicy – to obrazek widziany dosyć często.


Inne artykuły

Polskie wino – gdzie powstaje i jaka jest jego jakość?

wino
Redaktor: CCFoodTravel.com
Na podstawie: http://www.flickr.com
Gdy myślimy o wytwarzaniu wina, do głowy przychodzą nam takie państwa, jak Francja, Hiszpania, czy Włochy. Jednocześnie w Polsce wraz z upływem lat jest coraz więcej winnic, oferujących wyborne, krajowe alkohole. Nie jest to bezproblemowy biznes, w szczególności, że Polacy spożywają najmniejsze ilości wina na całym kontynencie, jednak warto bliżej zapoznać się z tym zagadnieniem i – na wzór innych Europejczyków – zająć się enoturystyką.


piękne dębowe beczki
Redaktor: Angela Llop
Na podstawie: http://www.flickr.com
Polskie wino rośnie w siłę. Jest dostarczane przez e-sklepy, alerównież ich stacjonarne odpowiedniki. Jest w barach i wspecyficznych klubach winiarskich. Nie jest jednakże tak łatwo dostępne, jak często spotykane wina z Hiszpanii, czy Włoch. Fani i wytwórcy wierzą, że to się zmieni. A polskie winnice zapraszają. Zamiast nieustannie myśleć o wyjeździe do Toskanii i zanurzenia się w poletka winorośli, zajedźcie na rodzime tereny. Zobaczycie, iż piękno tych roślin jest na wyciągnięcie dłoni. A alkohol wytwarzany z owoców obezwładnia smakiem i zapachem.
2017-08-14 07:33:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.