Nowatorskie rozwiązania stosowane przy budowie placów zabaw - zalety syntetycznych nawierzchni.

Coraz częstszym widokiem na naszych osiedlach są niewielkie place zabaw. Duża ich część jest stawiana na kawałku trawy, która jest stosunkowo bezpieczna i praktyczna. Ale pomimo tego ziemia jest dość twarda i przy upadku z nieco większej wysokości można zrobić sobie jakąś krzywdę, dlatego też coraz bardziej powszechne są specjalne nawierzchnie które mają odpowiednie parametry amortyzacyjne.
plac zabaw
Redaktor: Donnie Ray Jones
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dla dzieci ma to bardzo duże znaczenie, bo w dużym stopniu eliminuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych niekiedy urazów i zwiększa sam komfort bawienia się. Zapomnieć także nie można o jeszcze jednej niezwykle istotnej sprawie, mianowicie utrzymanie czystości. Nowoczesne nawierzchnie na place zabaw mają dużą odporność na działanie warunków atmosferycznych, w tym wody i mrozu, nie będzie też z nimi problemów, że pojawi się na nich błoto - a to na pewno będą doceniać rodzice wszystkich dzieci. Pośród paru materiałów wykorzystywanych na place zabaw i obiekty sportowe od dawna dużą popularnością cieszy się tartan, szczególnie chętnie używany jest on na stadionach i bieżniach, bo charakteryzuje się doskonałą sprężystością.

Jednak najlepszym obecnie rodzajem podłoża jest syntetyczna nawierzchnia, i to właśnie ją coraz częściej widać na boiskach szkolnych i placach zabaw. Złożona jest ona z dwóch warstw, wierzchniej i spodniej. Warstwa spodnia ma większą grubość i to ona jest odpowiedzialna za sprężystość podłoża. Należy ją wylać na odpowiednio przygotowanym podłożu, przykładowo betonie albo asfalcie, po czym pozostawia na dobę do wyschnięcia. Po tym czasie kładzie się na nią klej poliuretanowy, i po kolejnych kilku godzinach nakłada warstwę wierzchnią.


Inne artykuły

Gotowe elementy na teren zabaw prezentowane w znanych sklepach budowlanych jako alternetywa dla rodziców chcących szybko stworzyć plac zabaw.

na placu zabaw
Redaktor: JB Kilpatrick
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przydomowy ogródek to nie tylko kwiaty i krzaczki, ale też obszar wypoczynku oraz spotkań z rodziną a także znajomymi. Myśląc o młodszych domownikach, trzeba na wlasnym fragmencie zieleni stworzyć kącik do zabawy. Ogród w oczach dziecka to nie tylko miejsce do bawienia, lecz także obszar, w którym może poznawać przyrodę, cieszyć się przestrzenią i swobodą.


Z kolei w niej znajduje się kolorowy granulat kauczukowy, który nie tylko daje odpowiednią barwę, ale także sprawia, że nawierzchnia jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne i ścieranie. Boiska i placyki wykonane w tej technologii mają duży poziom bezpieczeństwa - nawet upadek z wysoka niesie za sobą znacznie mniejsze niebezpieczeństwo urazu, bo powierzchnia jest dość miękka i dobrze amortyzująca.
2017-09-18 06:54:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.